Skocz do zawartości

Sól morska do peklowania .


widan

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

z piasku ,szkła i soli
Piekne Karol  ;) 
[Dodano: 20 gru 2017 - 07:19]

 

 

Albo nauka albo czary.
:thumbsup:  :yes: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzies wyczytalem, ze zwykla sol zawiera piasek, szklo, i inne badziewia, nie wskazane dla naszego organizmu. Pomyslalem ze ktos sobie jaja robi, niestety nie:( wsypalem 3 lyzki soli do letniej, wczesniej zagotowanej wody, i potem przesaczylem solanke przez ciemna serwetke stolowa - papierowa.

Czyżby sól drogowa wróciła na nasze stoły?  

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

morską sól peklującą

A co to jest?

Sól morska to sól morska. Z założenia soli a nie pekluje. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loginek, na koncu swiata nie mieszkasz  :)  wszystko mozna znalesc i zamowic 

:)

https://hjemmeproduktion.dk/shop/frontpage.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A co to jest? Sól morska to sól morska. Z założenia soli a nie pekluje. 

 

A ja mam takie cudo.Sól morska otoczkowana o trzech gradacjach  z 0,6-0,7 % nitrytu do wyrobów długo dojrzewających.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sól morska otoczkowana o trzech gradacjach  z 0,6-0,7 % nitrytu do wyrobów długo dojrzewających.

Czyli na bazie soli morskiej ktoś robi peklosól.

Dobrze wiedzieć  :thumbsup:  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam soli morskiej, bo jest poprostu zdrowa, od 4 miesiecy uzywam tej soli i jakos pompka mi lepiej dziala. Sol zwykla juz poszla na chodnik, w nocy byl przymrozek. Gdzies wyczytalem, ze zwykla sol zawiera piasek, szklo, i inne badziewia, nie wskazane dla naszego organizmu. 

Ale "jest po prostu zdrowa", bo tak marketing zadziałał, czy komuś na coś pomogła? 

Ja też tak myślałem, ale chyba bardziej dzięki skutecznej reklamie, a nie faktach.

Proszę się zastanowić - jak powstaje sól? Z odparowywania dużych, słonych akwenów wodnych, mórz, jezior, tak?

Idąc dalej, która woda była/jest czystsza - ta sprzed milionów lat, która odparowała i zostawiła sól z tamtego okresu, czy ta dzisiejsza, której człowiek pomaga odparowywać? Sam nadal używam soli morskiej, ale nie tak, jak kiedyś.

Przede wszystkim ŻADNEJ soli nie można spożywać w nadmiarze. Morska, himalajska czy kamienna, mają w sobie chyba wszystkie minerały potrzebne do życia, a himalajska zwłaszcza - dużo dobroczynnego żelaza. Warzona, to syf, który jest "oczyszczony" również z tych minerałów. Dlatego temat do rozważań, czy używać peklosoli, czy lepiej zrobić sobie swoją mieszankę dobrej soli z saletrą (ale wtedy trzeba pamiętać, że saletry się nie sypie z torebki do soli "na oko").

Sól warzona jest bardziej słona od tych w/w. Himalajska jest chyba najsłabsza, ale jak zrobiłem na niej kiełbasę, to wyglądała, jak po saletrze, sam smak tej soli jest jakby delikatniejszy.

Generalnie używam kamiennej, grubej, taka mi odpowiada. 

 

Jeśli chodzi o szkło, piasek czy inne śmieci w soli, no to jest właśnie przyczyną tej szkodliwości soli, a idąc dalej - szkodliwości holesterolu, który tak naprawdę jest zdrowy, pożyteczny i niezbędny. Sól powoduje uszkodzenia naczyń krwionośnych, a holesterol te uszkodzenia leczy. Lecząc, zaklejając rany, zakleja naczynia niestety. Tak powstał mit o "złym i dobrym" holesterolu, na którym koncerny farmaceutyczne zbijają fortunę.

 

Reasumując, mając do wyboru warzonkę vs morską, nie będę się zastanawiał, warzonka, to najgorszy syf.

Ale gdy ją zastąpić kamienną, to już sytuacja trochę się zmienia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co to jest? Sól morska to sól morska. Z założenia soli a nie pekluje. 

 

A ja mam takie cudo.Sól morska otoczkowana o trzech gradacjach  z 0,6-0,7 % nitrytu do wyrobów długo dojrzewających.

 

Arkadiusz, czy używasz tylko do wyrobów długo dojrzewających :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadiusz, czy używasz tylko do wyrobów długo dojrzewających

 

Tak do takich jak coppa, culatello, prosciutto itp.Do salami mam mieszankę peklosoli i soli z saletrą.Cena jest dość wysoka 5 zł/kg to oszczędzam. :)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Arkadiusz, czy używasz tylko do wyrobów długo dojrzewających

Tak do takich jak coppa, culatello, prosciutto itp.Do salami mam mieszankę peklosoli i soli z saletrą.Cena jest dość wysoka 5 zł/kg to oszczędzam. :)

Czyli stosowanie do pozostałych wyrobów to tylko kwestia ceny

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli stosowanie do pozostałych wyrobów to tylko kwestia ceny

 

Raczej tak. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego temat do rozważań, czy używać peklosoli, czy lepiej zrobić sobie swoją mieszankę dobrej soli z saletrą (ale wtedy trzeba pamiętać, że saletry się nie sypie z torebki do soli "na oko").

Wydaje mi sie ze jest to nie najlepszy pomysl...

saletra=azotan (stosowany (i dopuszczony do stosowania) tylko do wedlin dlugo dojrzewajacych bez obrobki termicznej)

peklosol=azotyn+sol (do wedzonek i kielbas )

jaka jest roznica - jest duzo roznych artykulow na forum.

Do salami mam mieszankę peklosoli i soli z saletrą

Polak to potrafi - jestem niemal pewien ze procentowo to jest okolo 0.5%azotynu i 0.15-0.3 %azotanu - Jak by nie bylo to jednak "zmyslak" z Ciebie Arkadiusz. :D  :clap:

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś:
"Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła maksymalną dawkę azotynów, możliwą do codziennego spożycia przez człowieka (ADI), na poziomie wynoszącym 0,1 mg na kilogram masy ciała. W przypadku azotanów wartość ta jest nieco większa i wynosi 5 mg / kg masy ciała / dzień. Są to dawki, które nie wywierają niekorzystnego wpływu na organizm ludzki."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie cos..

Ustalone przez FAO dopuszczalne dzienne spożycie (tzw. ADI) azotynów wynosi 0,1 mg/kg masy ciała, a azotanów 5 mg/kg masy ciała. Obecność tych związków chemicznych w organizmie człowieka nie jest obojętna z kilku powodów. Po pierwsze mogą one utleniać dwu wartościowe żelazo do formy trójwartościowej, nie wykazującej zdolności odwracalnego wiązania tlenu (powstaje methemoglobina). Ważnym aspektem jest również ułatwienie tworzenia niebezpiecznych N-nitrozoamin, których większość wykazuje działanie kancerogenne. Azotyny obniżają również w pewnym stopniu wartość odżywczą produktów spożywczych, ograniczając wykorzystanie niektórych składników diety, powodując rozkład witamin z grupy B, witaminy A oraz karotenu.

Nowe regulacje prawne, które w Polsce wejdą w życie w sierpniu 2008 roku, obniżają dopuszczalną ilość azotynów dodawanych do produktów mięsnych sterylizowanych 150 do 100 mg/kg (w przeliczeniu na azotyn sodu). Istotną zmianą jest również obniżenie ilości dodatku azotanów ze 300 do 150 mg/kg farszu (w przeliczeniu na azotan sodu) i ograniczenie ich stosowania wyłącznie do produktów nie poddanych obróbce cieplnej.

cytowane powyzej fragmenty pochodza z ..https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/14372-rola-azotan%C3%B3w-iii-i-azotan%C3%B3w-v-w-przetw%C3%B3rstwie-mi%C4%99sa-oraz-metody-obni%C5%BCania-wielko%C5%9Bci-dodatk%C3%B3w-tych-zwi%C4%85zk%C3%B3w-do-produkt%C3%B3w-mi%C4%99snych/?do=findComment&comment=553690

oczywiscie nikt ci nie zabroni zrobienia i uzywania takiej mieszanki - wez pod uwage tylko ze czynnikiem peklujacym jest azotyn a nie azotan (saletra). Azotan musi byc najpierw zredukowany przez bakterie do azotynu aby peklowanie przebiegalo tak jak powinno ( czyli wymaga czasu i odpowiednich bakterii). I jeszcze raz proponuje  poczytanie naprawde ciekawych informacji znajdujacych sie w zasobach tego forum na te tematy.

Zycie - to pasmo problemow i trudnosci. Chwile radosci - to nagroda za trud ich pokonywania.

StefanS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.