Skocz do zawartości

Klasyfikacja mięsa - czy jest potrzebna


ewidencja

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 195
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam wszystkich

 

Pozwólcie, że dorzucę swoje zdanie w dyskusji o klasyfikacji, Jak zaczynałem przygodę z wędlinami, początkowo tylko szynkowar i wszelkie wędliny nie wymagające wędzenia - bo nie miałem wędzarni, nie zwracałem uwagi na klasyfikację mimo, że na to forum trafiłem dosyć dawno. Dopiero jak nie "wypaliła" wędzarnia projektu mojego znajomego i musieliśmy ją przerabiać to właśnie z tego forum dowiedziałem się jakie popełniliśmy błędy i jak dalej postępować i mimo sprzeciwu znajomego postanowiłem trzymać się Waszych wskazówek i wędzarnia zadziałała tak jak powinna a nawet lepiej chociaż to nie jest prteferowany tutaj kibelek. Ale wracając do klasyfikacji - moja pierwsza kiełbasa miała być łatwa czyli kupić łopatkę i podgarle zapeklować, zmielić najlepiej na jednym sitku załadować jelita uwędzić i po robocie, ale mnie już wciągnęła strona wędlinydomowe.pl i bardzo dokładnie zacząłem ją studiować. będąc pod wrażeniem Dziadka jego akademii i jego bardzo dokładnych i precyzyjnych przepisów (nie tylko jego), postanowiłem, że będzie to kiełbasa z jego przepisu - a jak tak to oczywiście musi być klasyfikacja. Może nie była ona taka jak być powinna ale starałem się - zrobiłem dokładnie jak w przepisie i powiem Wam, że wyszła wizualnie taka sama jak Dziadkowa - wyszła lepiej niż się spodziewałem (smakowo nie porównywałem ale podejrzewam, że niewiele odbiega od orginału). Wiem już po co jest klasyfikacja i jak bardzo jest wskazana, nie znaczy to jednak,że kiełbasy bez klasyfikacji są nie do przyjęcia one i tak są lepsze niż sklepowe ale na pewno nie są powtarzalne. Przypominam,że jestem nowicjuszem naładowanym teorią - moje zdanie jest takie, że jeśli się czegoś nie zrobi praktycznie nie przekonamy się do tego - przeciwników klasyfikacji zachęcam do spróbowania nie jest to niewykonalne.

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyfikować czy nie - oto jest pytanie?  I zanim odpowiem na nie napiszę,  że za kawalera dzieliłem mięsko przygotowując je na kiełbaski na ścięgniste, chude i tłuste. Potem dowiedziałem się, że to jest klasyfikacja - potrzebna jak diabli. Do jednego się muszę przyznać, jeszcze nigdy nie użyłem mięsa z golonki do kiełbasy... jakoś zawsze szkoda......  :cool: 

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Państwa, klasyfikacja mięsa jest jednym z najważniejszych elementów całego łańcucha technologicznego w produkcji wędlin. Potwierdzają to również dotychczasowe doświadczenia naszych forumowiczów.

Skoro tak jest, to po co kombinować?

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam. Ja odnośnie klasyfikacji.

Oto mój ostatni, przedwczorajszy wyrób.

Kiełbasa

6.11. wieczorem robiona

 

2,350 łopatka

2,670 łopatka

2,660 schab bez kości - polędwica

3,800 boczek

 

11,48 mięso

 

ścięgniste, łopatka pozostała sitko 3

boczek sitko 5

chude z łopatki i schabu sitko 10

 

20 dkg sól-peklosól 50/50

15g pieprz grubo mielony

5g pieprz cayenne

1 duża główka czosnku

trochę wody

 

 

    1. wędzona

 

7.15 - 8.15 obciekanie

8.15 – 9.15 obsuszanie

9.15– 11.30 wędzenie

11.30– 12 podpiekanie

 

dla mnie kiełbasa jakby ciut za pieprzna

troszkę jakby za mało czosnku

jednak kiełbasa bardzo dobra.

 

a to kiełbasa

post-40040-0-88705200-1510309125_thumb.jpg

 

post-40040-0-83262600-1510309131_thumb.jpg

 

post-40040-0-66265200-1510309137_thumb.jpg

 

b83f2b940dc73695med.jpg

 

Czy tu jest dokonana klasyfikacja?

[Dodano: 10 lis 2017 - 10:00]

Nie wiem dlaczego zdjęcia są obrócone?

Na dysku są normalnie, na fotosiku też są normalnie.

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy tu jest dokonana klasyfikacja?

 

Niestety nie.No może trochę ale to tak naciągane. Ścięgniste to III, ale pozostała łopatka to rożnie może być. Chude z łopatki i schabu to może I może II. Boczek ??? Zdjęcia trzeba zobaczyć tych niby twoich klas.

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tu jest dokonana klasyfikacja?

Z gubsza TAK.

Boczek to II wp.

I wp. to mięso chude, nieścięgniste. Generalnie miękkie.

Szczególnie w łopatce ale również w schabie występują elementy chude ale ścięgniste.

W łopatce są to mięśnie najbardziej pracujące, w schabie - słynny warkocz.

Powoli się nauczysz. 

Najlepiej poćwiczyć pod okiem fachowców na kursie.

Tego jeszcze nikt, nigdy nie żałował.

Wiem z własnego doświadczenia, że przy obróbce mięsa praktyka jest nie do przecenienia.

Kiebaska wyszła ładna. Zdjęcia postaram się wyprostować :D

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego ta kiełbasa obciekała?Może miałeś na myśli proces zwany osadzaniem.?A co do

klasyfikacji to ja jej tam u Ciebie nie widzę.Łopatka ,polędwica,boczek to elementy półtuszy wp.Klasyfikacja polega na tym żeby z tych elementów otrzymać poszczególne klasy mięsa.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ścięgniste, łopatka pozostała sitko 3 boczek sitko 5 chude z łopatki i schabu sitko 10

 

Jak dla mnie to kolega sklasyfikował,  nie użył tylko fachowego nazewnictwa jak: wp. I, wp.II, wp.III, 

 Serdeczne pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Co to znaczy chude z łopatki.III też jest chuda.Tak poklasyfikował że jak bym się chciał czepiać to bym go zapytał czy kości też pomielił Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie mówiąc......tak jak Eanna też pisała.... poklasyfikował, ale tak jak Piksiak napisał, trzeba by zobaczyć zdjęcia tej klasyfikacji, tylko już ich na pewno nie zobaczymy, bo kiełbasa zrobiona.

 

Serdeczne pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Baster, na moje oko dokonałeś kategorylizacji mięcha, to właściwy kierunek, widać zresztą po kiełbie :thumbsup::D

Jest ....domowa :thumbsup:

Sam postępuję podobnie, rezultaty są niezłe.... :thumbsup:

Kurs...kierunkuje.... dobra/świetna to rzecz, ten kurs... :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu chodzi o to, że poklasyfikował czy, że dobrze poklasyfikował. Baster uważasz, że się czepiam(y)??? Mnie nic do tego jak ty tam sobie zrobisz. Kiełbaskę fajną zrobiłeś nic dodać nic ująć - ale pytanie chyba jasno postawiłeś ?

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziękuję za odpowiedzi. Następnym razem zanim o coś zapytam to grubo się zastanowię.

Zapytałeś i dostałeś odpowiedź, że podział mięsa na rodzaje typu łopatka, szynka, czy boczek to nie klasyfikacja na mięsa klasy I, II, czy III .

Jak wcześniej jest napisane przez forumowiczów, jeden rodzaj mięsa np łopatki ma w sobie różne klasy.

Nie obrażać się, tylko przeanalizować odpowiedzi i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja staram się klasyfikować, tylko mam pytanie, bo mam np łopatkę ze sklepu, z której wykroiłem sporo III klasy. Czy jak będzie jej sporo w stosunku do pozostałych klas, to czy to nie wpłynie negatywnie na późniejszy smak kiełbasy? Może część odrzucić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może część odrzucić ?

Zostawić na później. Ja III wieprzową i II wołową mrożę. Jak się nazbiera sporo III wp. To można zrobić parówkową. Kleistego do kiełbas dodajesz 10-20% w zależności od receptury. Weźmy dla przykładu białą:

 

https://wedlinydomowe.pl/kielbasy/nietrwale-surowe/7-kielbasa-biala-surowa

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem zanim o coś zapytam to grubo się zastanowię.

Koleżanki i koledzy z naszego forum, odmiennie od innych, zawsze stoją po stronie początkujących.

Musisz to wiedzieć! Myśmy też kiedyś zaczynali.

I pozbądź się uprzedzeń! Tu jest troszkę inaczej niż na innych forach, " a troszkę dużo znaczy"!

Głowa do góry!!!

Edytowane przez Bee Gees

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem zanim o coś zapytam to grubo się zastanowię.

Ale wcześniej poszukaj na forum czy nie ma tam już odpowiedzi na Twoje pytanie. Na wielu forach za nie przestrzeganie tego dostaje się bana.

 

Pokazałeś b. ładną kiełbasę i zadałeś pytanie. Otrzymałeś też odpowiedzi, krótkie i "po męsku" bez uprzejmości dyplomatycznych, a Ty strzelasz focha jak rozkapryszona smarkula. 

Ze swojej strony dodam że Ty nie zrobiłeś klasyfikacji w masarskim tego słowa znaczeniu. Ty dokonałeś rozbioru dodatkowego zakupionego surowca pod konkretny wyrób wg tylko Tobie znanych kryteriów. 

Klasyfikacja to obróbka mięsa wg ściśle określonych kryteriów po to by np. masarze, jeden w Szczecinie a drugi w Przemyślu, rozmawiając przez telefon lub czytając przepis, mieli na myśli dokładnie to samo bez dodatkowych objaśnień (no chyba że receptura tego wymaga to dodaje się z jakiej części tuszy daną klasę pozyskać).

Jako bonus odrobię za Ciebie zadanie domowe. I tak: opis kryteriów dla poszczególnych klas mięsa i receptury znajdziesz tam https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11872-2rok-1959-s%C5%82ynna-szesnastka-pw-nr-16/ , a zdjęcia mięs poszczególnych klas na stronie Głównej w dziale "wieprzowina" https://wedlinydomowe.pl/mieso/wieprzowina poz. 2 i 10.  Nie są to jedyne miejsca na Forum gzie zagadnienie klasyfikacji jest omawiane.

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.