Skocz do zawartości

Ociekanie


sawca

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz chłodnie to dobrze abyś w niej zrobił ociekanie + osuszanie, a dla kiełbas osadzanie + osuszanie. Miro co z zimnym? ogrzać :grin: najprościej w wędzarni na żarze bez dymu z dużym dostępem powietrza, a w elektrycznej pewnie wentylator grzałka i wio :grin:

Dobre pytanie. Kiedy kończy się ociekanie a zaczyna osuszanie ???? pewnie jak z mięsa przestaje kąpać?

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Jak masz chłodnie to dobrze abyś w niej zrobił ociekanie + osuszanie, a dla kiełbas osadzanie + osuszanie.

Wg mnie w chłodni nie można zrobić "osuszania" w rozumieniu procesu technologicznego wyrobu wędlin. 

Można zrobić tylko ociekanie, czyli pozbyć się nadmiaru wody oddawanej przez wędlinę.

Osuszanie w wędzarni jest możliwe pod warunkiem, że nie będzie w niej tłoku i będzie dostateczny przewiew.

Wkładając zimną wędlinę do ciepłej wędzarni narażamy ją natychmiast na osadznie się na niej skroplin pary wodnej z powietrza.

Poprzednie "osuszenie" w niskiej temperaturze tego nie zmieni.

Dla zobrazowania zjawiska zawsze przywołuję efekt zimnych okularów, który rozumie się intuicyjnie.

Dlatego bezpieczniej jest doprowadzić wędlinę do temp. pokojowej a następnie kontynuować osuszanie w wędzarni aż do zaniku zjawiska zawilgacania powierzchni parą wodną z powietrza.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodnie dają max 8 stopni. Temperaturę zwiększę na osuszaniu w wędzarni. Trzeba jakiś pośrednie rozwiązanie znaleźć :)

 

Zaliczysz kwas na wędlinie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w chłodni nie można zrobić "osuszania" w rozumieniu procesu technologicznego wyrobu wędlin. Można zrobić tylko ociekanie, czyli pozbyć się nadmiaru wody oddawanej przez wędlinę.

A jeżeli zastosuje ?

https://www.mediaexpert.pl/osuszacze-powietrza/osuszacz-columbia-vac-opc1000,id-973652?gclid=Cj0KCQjwnfLVBRCxARIsAPvl82FJ68CaUAah5S49AZbfyW7C6UqL5k3hZihWHYb7vFzKNvEeW1D0ZOYaAk1tEALw_wcB&gclsrc=aw.ds&dclid=CL2SzI-xk9oCFYU24AodU4wLYw

+ wiatraczek ? oczywiście pewnie metoda prób i błędów  trzeba by było dobrać optimum  i po włożeniu do wędzarni zmierzy się z problemem punktu rosy ale przy dużym dostępie powietrza  i bez dymu nie powinien to być problem

 

 

Napisano wczoraj, 19:04 krzysiekwawa, dnia 29 Marz 2018 - 16:05, napisał: Przyjmujemy, że mamy lato, temp 25-30 stopni. Jak prawidłowo wykonać ociekanie? Raz że muchy, po drugie temperatura, Temperatura nie jest tu problemem,

Dość mocne założenie  może jak ociekanie ma trwać pól godziny  to i nie jest problem ale jak zostawi na noc ? zwlaszcza że penie będzie też chciał  miejsce urzadzenie wykorzystać do osadzenia kiełbas

 

 

Temperatura wedliny wkladanej do wedzarni powinna być zbliżona temperaturze jaka jest w wedzarni!

  co do zasady tak ale napisz jak to zrobić  ? jak mięso ma +8 stopni jest lato  na zewnątrz  30 stopni w wędzarni 45 stopni  + muchy a kolega

 

 

Nie mam miejsca w garażu na dodatkowe budowle, które po ociekaniu i tak zostaną, przecież nie będę rozbierał i składał :tongue:

nagrzanie do temperatury otoczenia to pewnie z godzina  a i tak brakuje do temperatury wędzarni .

 

Jak dla mnie po ocieknięciu w chłodni do wędzarni i pilnować

 

Osuszanie w wędzarni jest możliwe pod warunkiem, że nie będzie w niej tłoku i będzie dostateczny przewiew.

  o czym wcześniej pisałem. Nic poczekamy i mam nadzieje że  kolega  podzieli się spostrzeżeniami jak rozwiązał sprawę

 

i mięso myk do wędzarni , ale tylko na żarze bez dymu i duży przepływ powietrza
Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiasz mieso w tem.pokojowej na jakies 3-4 godziny i zanosisz do wedzarni prościej chyba sie nie da.Co do much to mam zbitą klarke z listew drewnianych na to siatka na insekty i po problemie
W życiu trzeba być twardym jak chleb z biedronki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabierając się za produkcję wedlin, trzeba dopasować własne możliwości do całego procesu produkcji a nie odwrotnie.

 

Ociekanie można robić w chłodni, ale już osuszania się nie da bo nie ma różnic temperatury.

W wędzarni jak najbardziej można osuszać, ale nowicjuszowi tego nie polecę, bo na 100% zaliczy kwas na wędlinie.

A takie kombinowanie kończy się przeważnie zniszczeniem mięsa.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nowicjuszowi tego nie polecę, bo na 100% zaliczy kwas na wędlinie.

Podzielam tę opinię 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale już osuszania się nie da bo nie ma różnic temperatury.

Miro :facepalm: :facepalm: . osuszanie jest wynikiem różnicy wilgotność  !!!!!!  i to jest determinantą procesu  Np. powierzchniowa  i w bliskim otoczeniu jest np 100 %  a w otoczeniu 60 % i następuje przepływ od ośrodka o wyższej do niższej .  

Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz co miałem na myśli.

A te śmieszne znaczki  :facepalm:  :facepalm:  zostaw dla siebie.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz co miałem na myśli.

Nie . Czytam co napisałeś . Widocznie z rana nie wchodzę na poziom "co autor miał na myśli" :)

 

Spróbuj osuszyć zimne mięso w lesie deszczowym czy np w Polsce bezpośrednio po opadach przy dużej wilgotności powietrza  (pościel ubrania zresztą też)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś kiedyś las deszczowy w domu?

No mi się jakoś nie zdarzyło.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro daje Ci przykład  który w moim odczuci pozwoli na przybliżenie sprawy . Podałem Ci również  przykład Polski. 

 

To teraz Ci podam przykład z Twojego domu

 

Spróbuj osuszyć wędzonkę w łazience po tym jak wziołeś  prysznic  lub się kąpałeś w wannie  i jest pełno w niej pary . Masz spełnione swoje założenia jest różnica temperatur 

 

Tylko nie pisz że nie masz łazienki i nie bierzesz prysznica nie kąpiesz się , :) bo całkowicie mnie osłabisz 

 

Zresztą jak dla mnie rób jak chcesz , pisz co chcesz . Ja egzaminy z termodynamiki już zdałem :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie  - temat dla początkujących - więcej luzu (Święta za pasem) - ktoś wejdzie poszukać porady a tu znowu "gęsta" sytuacja

Osuszanie nie jest jakimś skomplikowanym procesem - Każdy z nas suszył pranie i chyba wie kiedy lepiej schnie ;). Pozdrawiam kolorowych jajek życzę  :) 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat trochę odbiegł, 

 

Panowie  - temat dla początkujących - więcej luzu 

Może i dla początkujących, tyle że ja piszę o min 40szt. wędlin. Gdyby chodziło o kilka sztuk, to naprawdę problemu nie ma.

Może pewne podsumowanie. Wnioskuje, że najlepiej by było po ociekaniu w lodówce (będzie z termoobiegiem), kije do domu, kilka godzin na wyrównanie temp i do wędzarni.

Wesołych Świąt

Edytowane przez krzysiekwawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej by było po ociekaniu w lodówce (będzie z termoobiegiem), kije do domu, kilka godzin na wyrównanie temp i do wędzarni.

Zgadza się :)

Wesołych Świąt

Edytowane przez JaGra

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak problemem jest tak prozaiczna sprawa jakim jest osuszanie to o procesie wędzenia nawet nie chcę myśleć :tongue::D

 

Ja proces ociekania przeprowadzam w piwnicy, a proces osuszania w mieszkaniu, nawet latem gdy w mieszkaniu jest +24 stopnie, dodam że muchi ;)  mi nie straszne ponieważ we wszystkich oknach mam założone siatki.

 

Wesołych Świąt i mokrego dyngusa :D

Edytowane przez MariuszB

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę duże wiadro ,albo pojemnik na dół kładę kratkę z krótkimi nóżkami i wrzucam mięso jedno na drugie.Pojemnik do chłodni lub lodówki i po 12 h mam ocieknięte.Tą metodą potrzebuje mało miejsca a i muchy mi nie straszne.Polecam.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pojemnik do chłodni

I tej chłodni Ci zazdroszczę :D. Mam do  (wyłącznie swojej  ;) )  dyspozycji lodówkę z zamrażalką 180cm i to się robi za mało :facepalm:. Więc będę musiał coś wykombinować w niedalekiej przyszłości - (stworzyć/zbudować własną chłodnię :)  :thumbsup: ) Latem jak znalazł 

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czemu ma być niższa niż 18C. Wystarczy pokojowa czyli średnio licząc 20-22 C.

No, tutaj się z kolegą nie zgodzę. Skoro ociekanie ma trwać do następnego dnia, to w temp. powyżej 20st. mięso zacznie się kwasić. Osobiście odradzam. Ponieważ nie jestem technologiem proszę kol. kol. Dziadka lub Bagno o ustosunkowanie się :idea:

No ale doświadczeni piszą tak.

[Dodano: 30 mar 2018 - 21:42]

Chodzi o wyrównanie przynajmniej tak w miarę temperatury. Kiedy mięso się kwasi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Może i dla początkujących, tyle że ja piszę o min 40szt. wędlin

W mojej wypowiedzi chodziło o to ,że jest to temat dla początkujących , więc często tu zaglądają "nowe" osoby , a tu "stare koty" się drapią . ;) i brzydko to wygląda

 

Kiedy mięso się kwasi?

Kwasi , kiśnie , psuje itd - kiedy nie przestrzega się norm temperaturowych i dopuści się do rozwoju "złych" bakterii. Dlatego technolodzy zalecają aby mięso ociekać max.kilka godzin w warunkach temp.pokojowej lub dłużej w warunkach chłodniczych.

PS  - No i czas ociekania wliczamy do czasu peklowania

Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.