Skocz do zawartości

Solenie zamiast peklowania (sól zamiast peklosoli)


skupinbart

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam wielka brac wędzarnicza!

 

Pisze z zapytaniem szukam rady. Wyrabiałem juz troszkę kiełbas tzw Białych fotka:

http://dzikizachod.fieldtarget.net/galeria/users/skupinbart/skupinbart_1224687615.jpg

 

 

Planuje teraz wyrobnic troszkę Kiełbasy okolo 10kg tym razem jednak chciałem ów kiełbaski wraz z odrobina wędzonek podwedzic.

 

 

Jezeli takie peklowanie jest mozliwe prosil bym o podpowiedz o proporcje do suchego jak i mokrego peklowania

 

 

Z gory dzieki koledzy

azotanom i azotynom mówie nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peklosól daje tylko kolor.

O nie, nie i jeszcze raz nie. Zrób sobie prosty test z kotletem schabowym. Jeden przygotuj tradycyjnie, a drugi z uzyciem tych samych przypraw, ale zamiast zwykłej soli daj peklosól, zostawe na noc w lodówce i na drugi dzień usmaż. Różnicę sam poczujesz

Co do wedlin, to da się zrobić bez peklosoli, ale barwa będzie wewnątrz mało apetyczna ( trupi kolor z brązową otoczką ). Co do smaku to na pewno będzie zjadliwa, a moze nawet i ciekawa w smaku, jednak cokolwiek by nie mówic będzie miała inny smak niż tradycyjny wyrób na peklosoli.

Mam pytanie: dlaczego tak się boisz tej peklosoli? Ona naprawdę nie jest taka straszna, nie mówiąc już o szeregu właściwościach fiz-chem. jakie dzięki niej zachodzą.

Ja bym zaproponował abyś jednak sokorzystał z mieszanki peklosoki : zwykłej soli w stosunki 50:50, albo nawet 40:60 i podpeklować wsad w nieco wyższej temp. niż zwykle, w połaczeniu razem z obsuszaniem i osadzaniem.

 

Bagno, tym razem byłem szybszy :grin:

Wino, kobiety i śpiew.
Wino robię sam, kobiety mam trzy w domu, a o śpiewie lepiej przemilczeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie strach tylko niechec do peklosoli :)

 

 

 

Pomyslalem ze warto by sprobowac bez dodatkow tymbardziej ze mam malego syna i chcialem aby bylo choc troszke zdrowiej dla brzdaca. Mysle ze zrobie tak mieso na kielbasy w samej soli a wedzonki w peklosoli sprobuje i jak juz wyjdzie podziele si wrazeniami. W miedzy czasie moze ktos eksperymentowal z zasalaniem bez peklowania?

czekam na podpowiedzi

azotanom i azotynom mówie nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

W miedzy czasie moze ktos eksperymentowal z zasalaniem bez peklowania?

czekam na podpowiedzi

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1264

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie "pekluję na mokro" 18 kg mięsa tylko solą morską w tym 8 kg. szynkę w całości oraz trzy szynki i trzy polędwice. Dałem 1kg soli na 10l wody bez żadnych ziół. Nastrzyk i czas peklowania 10 dni. Wszystko jest w garnku ok. 30l , w 9l solanki razem z nastrzykiem.

1l wylałem bo mi się nie zmieściło do garnka.

Szynki mam zamiar wędzić w ciepłym dymie małe ok. 4 godz. dużą mim 6 godz.

Polędwicę będą wędzone w zimnym dymie ok. 4 dni.

Duża szynka po zaparzeniu będzie stygła w rosole .

O wynikach poinformuję ok. 30 października

www.ratownicy.org
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wygłoszę herezję--bo dla mnie to i tak jest cokolwiek niezrozumiałe, ale..

Moja mama golonkę robi w ten sposób: oczyszczoną mocno naciera solą z przyprawami ziołowymi, zawija w folię, sznuruje i tak przechowywuje 5 do 7 dni w lodówce. Dopiero potem parzy, czasami na szybko w szybkowarze, czasami w garnku z warzywami.

Tu muszę przyznać, że ja, mimo ,że robię z peklosolą takiej dobrej golonki nie zrobiłam.

Jest i kolor i smak, wszystkim lepiej smakuje :( a ja wytlumaczenia na to nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje zrobic ja bez obaw na zwyklej soli jodowanej (warzonce).kamiennej nie polecam bo zawiera duzo nieczystosci i piasku,morską mozesz ale po co przeplacac za sól dla mało zauważalnego efektu.

kiełbaska po dobrym uwedzeniu,na przekroju uzyska tzw.szare oko a po brzegach

bedzie lekko różowa.

smak bedzie zupełnie inny od tych wszystkich peklowanych kiełbas zaręczam Cię.

mi osobiście taka kiełbaska najbardziej smakuje,osobiście robie teraz kiełbase

tuchowska wlasnie na samej soli,lecz z odrobina peklosoli odrobiną nie poł na pół

tj.90%soli 10%peklosoli i zareczam Cie kolorek bedzie mialą ładny rożowy,wiem co

pisze bo tak robie.pamietaj że peklosól jest tak cholernie mocna że naprawde niewiele

jej potrzeba,aby uzyskać kolor.

... i daje smak.

owszem daje,nie wszyscy go jednak lubią,a ten smak jest we wszystkich sklepach,

jak na zlocie skosztowałem z żoną kielbase od kol.Wiesiorka żona do mnie mówi

ty w smaku jak twoja,ja zaraz wiedziłem że na samej soli była robiona,wg mnie

nie obrażajac innych Wiesiorek miał najsmaczniejszą kiełbase na zlocie nie chwaląc go,

a Kempes kaszanke taką tęgą w smaku jak lubie :wink:

zatem reasumujac peklosol jest dobra,lecz nie do wszystkich produktów jakie

chcemy otrzymać jeżeli chodzi o smak,z tego co pamietam kol.Andrzej K cały

czas robi jedna wypróbowaną kiełbase na samej soli która smakuje wszystkim i

ja to potwierdzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzikuje wszystkim za podopowiedzi!

 

Marku z Bielska

 

Pytanko jak ja zasalasz tzn masz jakies normy?

 

Ja zawsze robilem tak (na moja biala surowa) 6kg lopatki i 4kg boczku

 

teraz dodam troszke wolowin (do tej ktowa bede wedzil)

 

Ile dac soli na te 10kg miecha i czy 24h takiego zasalania wystarczy?

 

Czy po zasoleniu dosalasz jeszcze w czasie wyrabiania?

 

Z gory dzieki!

azotanom i azotynom mówie nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko jak ja zasalasz tzn masz jakies normy?

Większość przepisów mówi o dadatku 18g-20g soli na każdy kilogram mięsa.

Z tego co pamiętam Marek z Bielska dał 19g soli na 1kg mięsa w swoim przepisie na "Kiełbasę Marka"

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko jak ja zasalasz tzn masz jakies normy?

na kielbase parzoną 19g/1kg miesa

na kiełbase pieczoną juz bez parzenia w wodzie 16g/1kg

 

Ja zawsze robilem tak (na moja biala surowa) 6kg lopatki i 4kg boczku

 

teraz dodam troszke wolowin (do tej ktowa bede wedzil)

sprobój zrobić z miesa z szynki (zamiast łopatki) wychodzi rewelacja wolowinki

nie musisz dawać,ale jak chcesz to daj.

 

Ile dac soli na te 10kg miecha i czy 24h takiego zasalania wystarczy?

 

Czy po zasoleniu dosalasz jeszcze w czasie wyrabiania?

na kielbase parzoną 19g/1kg miesa

na kiełbase pieczoną juz bez parzenia w wodzie 16g/1kg

ja ją robie ze świezego miesa tj dziś sole przyprawiam i po nadzianiu wędze,podczas

wedzenia sie wybarwia.,nie dosalam jej juz robie na gotowo,chcesz możesz ja solić

24h ale po co podczas wedzenia badz parzenia ona sobie dojdzie spokojnie,dobrze wyrób farsz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna kiebache bede robil okolo 5 listopada i zrobie wedlug przepisu Marka z Bielska

 

mysle ze dodam choc do jednej parti odrobine wolowiny lub baraniny zobaczymy co wyjdzie. Bedzei to moje pierwsze wedzenie kielbasy wiec napewno sie podziele efektem koncowym

 

Dzieki wszytskim i posdrowionka

azotanom i azotynom mówie nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie dodać co chcesz łącznie z koniną, ale jeżeli jest to twoja pierwsza kiełbasa, proponuje trzymać się ściśle przepisu i nic nie zmieniać.

W razie ‘wpadki” czego oczywiste Tobie NIE życzę, trudno będzie Tobie pomóc w temacie: „co zchrzaniłem?”

Natomiast bardzo Cię zachęcam do modyfikowania przepisów pod swoje potrzeby, ale to już w kolejnych razach.

:smile:

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

Mam nadzieje ze nie schrzanię nic. Jak juz pisałem trochę kiełbaski przerobiłem za każdym razem bylo lepiej. Tym razem chce ja uwedzić i odrobinę urozmaicić dlatego jak mysle ze dodanie innego mięsa nie zaszkodzi :grin:

Po wyrobieniu samej wieprzowiny która w moim przypadku bedzie podstawa podziele na trzy jedna partia z wołowina druga baranina i trzecia sama wieprzowina

Jestem dobrej myśli! Nie byłem tylko pewien czy będzie dobrze z sama sola. Koledzy poradzili wiec bede podarzal ta droga.

azotanom i azotynom mówie nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Jestem nowy na forum i nowy w temacie jednak chciałem zadać pytanie. Co to jest w zasadzie peklosól?

Rozumiem,że jest to sól z dodatkami pomagającymi w peklowaniu. Pytanie drugie. Jaka będzie różnica jeżeli do peklowania zastosuję zwykłą sól a nie mieszankę zawierającą peklosól?

Czy ryby lepiej peklować w peklosoli albo nie w peklosoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest w zasadzie peklosól?

Rozumiem,że jest to sól z dodatkami pomagającymi w peklowaniu.

Proponuję przeczytać: http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=959&page=

 

Robiłem solankę na "jajko"

A tu o jajku jako wskaźniku stężenia solanki: http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1329

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nikt Ci nie zarzuca obrażania kogoś. Wskazałem tylko na link o "jajkosolomierzu", gdzie pokazana jest niedoskonałość tej metody. Ja metodą prób i błędów doszedłem do odpowiednich stężeń w zależności od wielkości ryby. Mimo to ostatnio wędziłem makrele, sieje i łososia, które soliły się w tej samej solance. Wyniki: łosoś ok, makrela ok, sieja-zdecydowanie przesolona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ryby lepiej peklować w peklosoli albo nie w peklosoli?

do ryb nie ma sensu używać peklosoli

do niedużych ryb (np pstrągi) sprawdzoną dla wielu osób jest solanka 1kg soli na 10litrów wody, peklowanie dobę

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zwraca z odpowiadających uwagi na niewłaściwe określenie nazwy procesu peklowania . Czyżby nie potrafimy odróżnić peklowania od solenia. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.