Skocz do zawartości

[Porady dla poczatkujących] Dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Polska surowa jak pamiętam ma 22 g/kg

Raczej biała a polska to 28 g/kg. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

W Norwegii są chyba krowy? Jest też dziczyzna w postaci łosi i reniferów. Więc kombinuj. 

 

 

Już idę do salonu zdjąć łuk z nad kominka.. :D  a tak na serio to mięso w sklepach jest naprawdę słabe, wszystko pakowane w gazach i jakościowo w porównaniu do polskiego mięsa z przysłowiowego targu czy innego mięsnego to przepaść..co do ilości to powód jest dokładnie ten sam, minimalną ilością do kupienia w zakładach mięsnych miesa dobrej jakości jest pół świniaka, część poszła do mrożenia a reszta na kiełbasy

 

Płukanie mięsa nie wchodzi w grę. Ja bym zrobił tak. Wędzenie parzenie i ewentualnie po parzeniu lekkie pod wędzenie.

Nie odsoli to kiełbasy znacznie ale jednak trochę. Unikał bym pieczenia.

Kiełbasy wędzone na zimno np. Polska surowa jak pamiętam ma 22 g/kg. Więc podobnie. Nie każdy ja lubi Tylko nie piszesz na jaką masz surowiec i jaką chcesz zrobić.

Więc metoda pierwszego wyboru to wędzona parzona i ewentualne delikatne powtórne podwedzenie.

 

super, dziękuje za radę, tak właśnie postaram sie zrobić  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na jaką słoność celowałeś.

Dodaj ten litr bulionu (to będzie 5%) i zrób kiełbasę parzoną.

W zależności od rodzaju kiełbasy można dodać i 8% wody.

Na klej zużyj golonki, aby zwiększyć chłonność masy mięsnej.  Przydał by się dodatek wołowiny.

Jeżeli masz jeszcze mięso zamrożone to możesz je dodać w postaci zmielonego, niesolonego.

Po wymieszaniu całości ten dodatek się zapekluje.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytań ciąg dalszy, wczoraj około 3 w nocy skonczyłem nabijać, do około 7 rano kiełbasy sie osadzały w wędzarni bez ciepła bo temp była w nocy około 8 stopni, około 10 zacząłem wędzenie. wczesniej porządnie obsuszyłem, za ok pół godzinki skończę wędzić, i teraz nie wiem.. studzić przed parzeniem czy nie?  :facepalm:   obiecuje nie zawracać doopy gdy juz opanuje cały proces ale obecnie tak trywialne dla speców sprawy dla mnie są czasem zagadką..

Edytowane przez YaroFPV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po parzeniu wrzuć kiełbasę do zimnej wody na ok. 10 minut i później rozwieś na kije żeby obciekła i do lodówki.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiełbasy w środku 68C.Parzenie ok.20- 25 min. w tej temperaturze co wyżej.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Tak

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mario33bl napisał(a):

Hej mam pytanie a mięso tzn głowy, podgardle i skórki gotujemy bez soli 

I kasze też 

Różnie bywa.Znam takich co do gotowania kaszy dają nieco soli odjętej z całej ilości potrzebnej do kaszanki, ale łatwiej jest nie solić nic a póżniej do całego wsadu dodać odpowiednią ilość soli.U mnie jest to 17 g/kg sumy wszystkich  składników.Mięso bez soli.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, quadro555 napisał(a):

ale powtarzalności nie będzie

:thumbsup: Dlatego lepiej nie solić w trakcie parzenia , a doprawić farsz wg receptury lub własnego smaku uwzględniając fakt , że część zaabsorbuje kasza / czasami trwa to 2-3 dni/ do otrzymania pełnej harmonii smaku gotowego wyrobu. 

 

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Muski napisał(a):

doprawić farsz wg receptury lub własnego smaku uwzględniając fakt , że część zaabsorbuje kasza / czasami trwa to 2-3 dni/ do otrzymania pełnej harmonii smaku gotowego wyrobu. 

Dlatego "na smak" raczej nie wchodzi w rachubę.

W każdym razie jest to ruletka :facepalm:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.