Skocz do zawartości

Peklowanie na sucho w woreczkach strunowych i próżniowych.


ZLeP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Śledzę ten temat od dłuższego czasu i zdecydowałem się na peklowanie na sucho. Mam problem z peklowanymi szynkami. Nie duże 1-1,3 kg. Już dwukrotnie się niedopeklowały. Peklowane w woreczkach prużniowych peklosól 20g/kg przez 3-4tyg.  Dzisiaj sprawdziłem temperaturę na dolnej półce w lodówce. Zawsze pekluje na niej i wynosi 2-3*C. Temperatura sprawdzana kilkoma termometrami. Czy może być przyczyna za niskiej temperatury nie dopeklowania szynek? Kilowa szynka nie jest jakimś dużym kawałkiem mięsa żeby się nie dopeklowała. Dodam tylko, że schab czy boczek w tym samym czasie zapeklowały się wzorowo. Szynka jednak w przekroju jest większa, ale żeby po 4 tygodniach się nie zapeklowała? W czym problem.

Edytowane przez Sławek66
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sławek66 napisał(a):

Szynka jednak w przekroju jest większa, ale żeby po 4 tygodniach się nie zapeklowała? W czym problem.

 Nie każdy kawałek mięsa da się zapeklować bez nastrzyku, a tym bardziej na sucho. 

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, @halusia@ napisał(a):

 Nie każdy kawałek mięsa da się zapeklować bez nastrzyku, a tym bardziej na sucho. 

Czyli jeżeli zrobię nastrzyk będzie ok. Tylko jak peklowałem na mokro nastrzyk robiłem z solanki, którą przygotowałem do peklowania. Tu mam trochę mentlik w głowie. I teraz nie wiem. Czytając wcześniejsze posty rozumiem,że:

Mając 1kg szynkę z porcji peklosoli na tą szynkę (20g) biorę część np 5g i robię nastrzyk 10%. Czyli 50ml wody+5g peklosoli. Resztę 15g peklosoli nacieram szynkę? Czy dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzewlod napisał(a):

Problem leży po stronie temp. Podnieś temp. 3-6C. Już po trzech tygodniach takie nieduże kawałeczki muszą być zapeklowane. 

Właśnie obecnie jestem w trakcie dokładnego ,,przemierzania,, temperatury na poszczegulnych półkach w lodówce. Wychodzi ,że im wyższa półka tym cieplej. Tylko przy tylnej ściance lodówki dalej ok. 3*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć. Dziś zapeklowałem kulkę 1.7kg na sucho w ilości 22g na 1kg. Kulkę gęsto podziabałem widelcem. Niestety podczas zgrzewnia nie udało mi się do końca odessać powietrza. 

Ile czasu wytrzyma mieso w takim woreczku  tydzień, dwa i po jakim czasie powinno sie zapeklować ? 20240117_180159.thumb.jpg.9bf089c8089df394cc4d20d95b95ee17.jpg20240117_180223.thumb.jpg.8135b45ea41e84ed59e9da8b8da24a75.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Lukasz.sz napisał(a):

po jakim czasie powinno sie zapeklować ? 

Czy wykonałeś nastrzyk?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, tylko bardzo dokładnie co 3-4 cm potraktowałem widelcem i to bardzo głeboko. 

Nie robiłem nastrzyku, ponieważ miałbym problem ze zgrzewem, przynajmniej tak mi się wydaje. 

 

Ta szynka to eksperyment, zawsze peklowanego na mokro. Jeśli metoda wypali to dzięki niej mam więcej miejsca w lodowce i nie obciążam półek dodatkowo wodą. 

Edytowane przez Lukasz.sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz.sz napisał(a):

tylko bardzo dokładnie co 3-4 cm potraktowałem widelcem i to bardzo głeboko. 

Nie robiłem nastrzyku, ponieważ miałbym problem ze zgrzewem

Podałeś jak mięso marynowane na grilla  to wtedy Tak .

Przy peklowaniu na sucho grubszego mięśnia robisz nastrzyk , Nie ma problemu ze zgrzewem , oczywiście nie nastrzykujesz do wycieku.

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukasz.sz napisał(a):

Ta szynka to eksperyment, zawsze peklowanego na mokro.

A było się trzymać tego co zawsze. Teraz szare oczko prawie murowane i tyle wątpliwości i błędów by nie było. Obym się mylił.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukasz.sz napisał(a):

Nie, tylko bardzo dokładnie co 3-4 cm potraktowałem widelcem i to bardzo głeboko. 

A co ma wpłynąć w te dziury co narobiłeś tym widelcem jak w worku nie ma solanki.? Ech Wy zamiast czytać i się uczyć to idziecie na rympał. Nastrzyknij i to szybko.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastrzyk obowiązkowo przy takiej wadze mięsa. Ja robię dziesięcio procentowy z części peklosoli która jest przeznaczona do nacierania mięsa. I bardzo ważna temperatura. Ja w lodówce miałem 3 i mniej stopni cemsjusza. Nie ma szans na peklowanie. Obecnie utrzymuję przy peklowaniu 5-6stopni i jest ok. Pekluje do 4tygodni. Dla mnie to wygoda, gdy nie ma miejsca w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Lukasz.sz napisał(a):

Niestety podczas zgrzewnia nie udało mi się do końca odessać powietrza. 

Rozpakuj worek i wytrzyj mięso ręcznikiem papierowym następnie ponownie poprawnie zawakuj w nowym worku. Żeby ci do głowy nie przyszło mięsa myć w wodzie. Z tym widelcem dałeś czadu, mięso się nastrzykuje to tak na przyszłość.  

 

Edytowane przez Grzewlod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulkę nastrzyknąłem tymi sokami ktore byly bardzo słone które wypłynęły a było ich 40ml, dodatkowo zrobiłem roztwór 8% w ilosci 40ml. Mięso wytarłem ręcznikiem i zapróżniowałem-to byla dobra podpowiedź Grzewlod 😉

Łacznie dostarczylem 23,5g peklosoli na kg.

temperatura w lodowce wynosi 5 stopni20240118_174958.thumb.jpg.5dba8c2859105cc037d71c9924673c9e.jpg

Edytowane przez Lukasz.sz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzewlod napisał(a):

Słodko nie będzie, przed wędzeniem wymocz mięso. Po wierzchu trochę się odsoli.

No i następny problem.Grzesiu a wiesz ile czasu odmaczać bo zdaje mi się ,że nie jesteś w stanie określić tego czasu.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, arkadiusz napisał(a):

No i następny problem.

Arku nie widzę żadnego problemu.

 

14 minut temu, arkadiusz napisał(a):

bo zdaje mi się ,że nie jesteś w stanie określić tego czasu.

Pójdę krok dalej i powiem Tobie, że Ty również nie jesteś w stanie określisz czasu. Na cuda bym nie liczył jedynie trochę wierzchną warstwe nieznacznie się odsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Grzewlod napisał(a):

że Ty również nie jesteś w stanie określisz czasu.

Oczywiście i dlatego zwracam uwagę ,żeby nie doradzać jeśli nie ma się do końca pewności ,że porada jest dokładna i spełni swoje założenia. Założeniem było ,odsolenie go odpowiedniego poziomu ,tylko niestety brak jest danych w jakim czasie i  jeśli nie znamy czasu to cały proces jest jedną wielką niewiadomą.A można było zrobić znaną metodą , nie kombinować , zrobić solankę ,hlup do solanki z nastrzykiem i po znanym czasie przeprowadzić dalszy proces a tak to dwie strony wątpliwości a i tak na końcu nie wiadomo co wyjdzie.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, arkadiusz napisał(a):

Oczywiście i dlatego zwracam uwagę ,żeby nie doradzać jeśli nie ma się do końca pewności ,że porada jest dokładna i spełni swoje założenia. Założeniem było ,odsolenie go odpowiedniego poziomu ,tylko niestety brak jest danych w jakim czasie i  jeśli nie znamy czasu to cały proces jest jedną wielką niewiadomą.A można było zrobić znaną metodą , nie kombinować , zrobić solankę ,hlup do solanki z nastrzykiem i po znanym czasie przeprowadzić dalszy proces a tak to dwie strony wątpliwości a i tak na końcu nie wiadomo co wyjdzie.

Nazwisko największego wynalazcy: przypadek.😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.