Skocz do zawartości

Nalewki


witt

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

tyle wystarczy, potem zrobi się gorzka od tych małych pestek. Pokrój tylko owoce - nie zalewaj całych.
:thumbsup:  :clap:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam,

ja robię nalewki z owoców suszonych,ostatnio robiłem z truskawek, wiśni, śliwki, jabłka, gruszka, morela

owoce suszę w suszarce. Zaletą tego jest że praktycznie nie trzeba ich filtrować,nie potrzebują cukru

i owoce mogą długo się macerować

pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

robię nalewki z owoców suszonych

Może podasz jeżeli można prosić, jakiś podstawowy przepis z Twojego suszu? 

Pozdrowienia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czym te kwiaty macerujesz

Aniu, przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, ale nie zauważyłem Twojego pytania;  maceruje przez ok. 10 dni w cukrze rozpuszczonym w wodzie z sokiem z cytryny i po tym czasie zalewam spirytusem. Zostawiam na ok. 1 miesiąca i filtruję, zlewając do butelek. W nich pobędzie już dłuższy czas.

Pozdrowienia 

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam spirytus 70% jaki stosunek owocow do alkoholu

 

 

 

1 kg truskawek kroję na plastry, zalewam 1/2 l wódki 40 % i 1/2 spirytusu

 

Mariusz, zrób jak Hana podała, 1 kg truskawek i 0,5 litra Twojego 70% spirytusu. U Hany jest wódka i spirytus, bo to rozcieńczenie daje również 70% alkoholu. Następnie dopasujesz resztę do mocy alkoholu jaką chcesz uzyskać.

Pozdrowienia

Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a robię nalewki z owoców suszonych,ostatnio robiłem z truskawek, wiśni, śliwki, jabłka, gruszka, morela owoce suszę w suszarce. Zaletą tego jest że praktycznie nie trzeba ich filtrować,nie potrzebują cukru

 

Możesz więcej napisać o takich nalewkach :)

Truskawki też suszę i dodaję je do owsianki :) te na fotce są z poprzedniego sezonu, a zapach jakby wczoraj były suszone :)

post-53395-0-67557200-1592655376_thumb.jpg

[Dodano: 20 cze 2020 - 14:29]

Ładnie wyglądają Twoje słoje. Dajesz dużo kwiatu. Można wiedzieć ile?

 

Witt . kwiatu daję tyle ile wejdzie i jeszcze ręką dociskam. Obcinam z baldachów tylko same kwiaty. Zalewam je letnim syropem i zostawiam na dwa dni. Dłużej się boję, że wyjdzie wino :) później do butelek i pasteryzacja.

 

Jeszcze nie robiłem, ale chyba Anuś coś tam odpowie, bo robi dużo różnych nalewek.

 

Robię dużo rodzajów, ale w małych ilościach :) Radość sprawia mi robienie ich i układanie kolejnych na półkach :)

Robiłam też w poprzednim sezonie dżem truskawkowy z dodatkiem kwiatu czarnego bzu.

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9405-spi%C5%BCarnia-anu%C5%9B/page-20

Jeśli dzisiaj jeszcze zdobędę ten kwiat to zrobię galaretkę i przepis podam.

Kwiaty można zamrozić i później dodać do dżemu.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja nalewki i wina robię na tz czuja, np tą nalewkę z truskawek suszonych 2 kg zalałem dobrocią ~~ 40% i to wystarcza na nalewki zdrowotne

z owoców i ziół powinny mieć około 35 % alkoholu, po zlaniu nastawu dodając cukier lub miód uzyskujemy likier, a robiąc trzeci krok dodając

 40% alkohol mamy wódkę owocową lub ziołową. Dla zdrowotności używam różne nalewki w niewielkich ilościach.

ilość składników trzeba samemu ustalić,do tych truskawek dodałem około 1,5 litra

Wino z suszonej róży robię od zawsze i uważam że jest lepsze niż ze świeżych

Teraz  czeka mnie wino z suszonych jabłek, i mam nadzieję że po nabyciu działki będę miał dostęp do odpowiedniego surowca

pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja nalewki i wina robię na tz czuja

Dzięki Grzesiu za  przepisik, ja również nie trzymam się 100% przepisów, bo np. cukru daję zawsze przy pierwszym wyrobie, połowę jak w przepisie podane.

Pozdrowienia

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalewki i wina robię na tz czuja,

"cuj cujem" :frantics: ale:

  • Niektóre surowce roślinne nie powinny być ekstarahowane bezpośrednio alkoholem bo wyrób będzie zawierał trujące komponenty
  • Alkoholowe ekstrakty wspomnianych surowców pełnią rolę leczniczą i powinny być dozowane kroplomierzem a nie pite tak, jak nalewki
  • Robimy wyciągi wodne lub wodno-cukrowe i rozprowadzamy alkoholem.
  • Do takich surowców należą m. inn.

    kwiaty czarnego bzu, owoce czarnego bzu, pędy i kwiatostany sosny.

 

maceruje przez ok. 10 dni w cukrze rozpuszczonym w wodzie z sokiem z cytryny i po tym czasie zalewam spirytusem.

I tak jest prawidłowo z konsumpcyjnego punktu widzenia   :thumbsup: .

 Nalewka alko na kwiatach, owocach, korze lub korzeniach jest silnym antybiotykiem oraz wirusobójcą. Jest bardzo piekąca, niesmaczna i działa wymiotnie.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i działa wymiotnie.
:blush:  :blush:  :blush: Myslałem ,że zależy to od ilości....... :facepalm:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Napisano 2 minut temu EAnna, dnia 22 Cze 2020 - 09:09, napisał: i działa wymiotnie.      Myslałem ,że zależy to od ilości.......   

 

hmmm..no wlasnie muski tez tak myslalam ..widac ze dawki minimalne sa zroznicowane dla poszczegolnych smakoszy :D  :D  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
zna ktoś dobrą nalewkę na płatkach róż

Jeszcze nie robiłem, ale znalazłem ciekawe przepisy:

http://kuchniapokolen.pl/nalewka-z-platkow-rozy/

https://www.sposobynazycie.pl/domowa-aromatyczna-nalewka-z-platkow-rozy/

https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/nalewka-z-platkow-rozy

Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Nalewka z jarzębiny

 

Składniki:

1 kg owoców z jarzębiny

1/2 l spirytusu

1/2 kg cukru

2 szklanki przegotowanej wody

1 łyżeczka otartej skórki z cytryny

Sok z 1 cytryny

 

Przygotowanie:

Owoce z jarzębiny sparzyć na sicie wrzątkiem i osuszyć. (Można przemrozić w zamrażarce przez 7 dni).

Zasypać w słoju cukrem, dodać sok z cytryny i zalać spirytusem rozcieńczonym z wodą.

Przechowywać w ciepłym miejscu przez 3 tygodnie.

Zlać płyn, odcisnąć do niego sok z owoców. Przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać co najmniej 

4 miesiące w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Moje nalewki przechowuję dłużej, nawet kilka lat.
Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4 miesiące w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Moje nalewki przechowuję dłużej, nawet kilka lat.
  :thumbsup: Jarzebinowa - to po 3 latach zmienia smak i jest smaczna  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 3 latach zmienia smak i jest smaczna

Masz rację Waldku... :thumbsup:  :thumbsup: .. u mnie tak często bywa, że nalewki przez taki okres czasu leżakują i są w smaku  nieporównywalne do tych krótko leżakujących, a mam na myśli 4 i więcej miesięcy.

Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.