Skocz do zawartości

Siekiera do rabania drewna


Rutusowiec

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, zastanawiam się nad kupnem siekierki i jak na razie wytypowałem Fiskarsa x10 albo x11

Uzywa tego sprzętu ktoś z Was, warte jest to swojej ceny czy raczej na placu targowym kupić "zwykłą" siekiere kutą.

Mam już trzy kute ale pomyślałem żeby se takiego Fiskarsa x10 x11 kupićbo wyszyscy tak strasznie zachwalają.

Chyba, ze lepiej kupić samą głowice...

Macie jakieś namiary gdzie można kupić jakąś fajną głowice..pewno macie ale chyba za mniej jak  200zł fajnej głowicy nie kupi :(

Edytowane przez Rutusowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Mam kilka rzeczy fiskarsa, mam kilka innych również...działka, ogród...

Przy hobbystycznym używaniu szczególnej różnicy nie widzę a na pewno nie żeby płacić sporo więcej... ;)

Podstawą, wg mnie jest dbanie o sprzęt, jaki by nie był...

Siekierę mam fiskarsa z tych mniejszych, normalna, nic szczególnego...

Do pieńków mam rębak/łupak, jakieś siekiery też..robota idzie... bez f... :thumbsup::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcemy rąbać. Miałem siekiery(z łbem do młota) bazarowe i tłukłem w nie młotem jak rąbałem duże pieńki.Od jakiegoś czasu mam x27 i żaden młot nie potrzebny. Mam też x7 do rąbania na malutkie szczapki (jest trochę za mała żałuję że nie kupiłem x10) ogólnie siekierami robiłem przeróżnymi (i nie okazjonalnie bo w lesie też się robiło) i mogę polecić fiskarsy. Edytowane przez binio1111

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem szufle to się zastanawiałem długo nad kupnem szufli Fiskarsa, Ergo (tej czarnej) ciężka duża,  trochu się bałem, że szybko pójdzie w odstawkę ale po roku użytkowania przyznam się, że nie mam lepszej szufli (Mam kilka innych). Jest faktycznie zaprojektowana ergonomicznie, nie trzeba pracować samymi rekami pracując tą szuflą pracuje sie całym ciałem. Faktycznie jest trochu ciężka a ciężar ten kompensuje to jak wspomniałem, pracuje się nią całym ciałem.


[Dodano: 10 gru 2018 - 11:54]

X10 potrzebuje do rąbania drewna na palenie, twarde grube pniaki i korzenie rozbijam młotem i klinami - wspomagając się piłą spalinową.
X10 do obcinania gałązek, przygotowania rozłupanego drewna na opał czy poroąbanie kawałków sosny.
x10 nie potzrebuje do ciężkich twardych kawałków drewna.

Czasem siekiera rozbijam drewno na obuchu, głowicy - binio,x10 można tak rozbić, widizałem ze powierzchnia głowicy jest bardzo mała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może takie rozwiązanie, części ze złomu, powinieneś się spokojnie w budżecie zmieścić

 

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcemy rąbać. Miałem siekiery(z łbem do młota) bazarowe i tłukłem w nie młotem jak rąbałem duże pieńki.Od jakiegoś czasu mam x27 i żaden młot nie potrzebny. Mam też x7 do rąbania na malutkie szczapki (jest trochę za mała żałuję że nie kupiłem x10) ogólnie siekierami robiłem przeróżnymi (i nie okazjonalnie bo w lesie też się robiło) i mogę polecić fiskarsy.

Potwierdzam, wcześniej miałem różnej maści bazarowe, sklepowe , aż kupiłem X25 i trochę mi się oczy otworzyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

niech spróbuje rozwalić "odziomka" grubej brzozy.
:thumbsup: albo sekatego dębu dobrze podsuszonego  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam X-10 do szczapek, X-25 do łupania, Szpadel "siwy" (nie pomarańczowy)

X-10 nie mam porównania z innymi, bo taką małą mam pierwszą - spełnia swoją rolę od 2 lat. Jedna uwaga - trzeba dbać, bo na mojej jak kilka razy zdarzyło się ją zostawić na dworze, to zaczęła wychodzić rdza od rosy/deszczu, ale nadal tnie fajnie.

X-25 kupiłem kiedy na rąbaniu "zajechaliśmy" 3szt. z drewnianym trzonkiem + 2 trzonki :D

Wchodzi jak w masło, nic się nie łamie, nic nie spada. Znajomi podobno (nie widziałem tylko słyszałem) robili test i przejeżdżali po niej autem pełnym drzewa (pracują w lesie) - trzonek wytrzymał. Nie wiem jak teraz, ale jak kupowałem to dawali na nią dożywotnią gwarancję.

Szpadel - nie znam się na ergonometrii, kopać trzeba niestety ręcznie i plecy bolą :), ale stal porządna, gruba i nie łamie się w okolicy spawu (tak zakończyły żywot 2szt - "blaszka" łamała się w połowie po jakimś czasie)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 do czego siekierą

2 ergonomia

3 technika

Ad 1 do rąbania ostra srednio lekka o małym kącie, do rąbania szczapek z polana lekka ostra o krótkim trzonku do łupania ciężka długi trzonek duży kąt tępa. Jak pniak większy zseczony tylko kliny i młot taki 2-2,5kg.

Ad 2 jak dla mnie waga 1,25-1,5 kg ciężą nie popracuje długo.Jak spróbujesz popracować taką 2,5 kg parę godzin będziesz wiedział o co chodź.Jak pniak duży zsęczony kliny i młot w ostateczności piła.

Ad 3 rąbiemy świeże bo najłatwiej, rąbiemy kloce od odziomka do czubka szczególnie jak jest zsęczonyc bo o prostych przekroju to idzie szybko "czytamy" drewno walimy tam gdzie najłatwiej w

 

Tak mnie nauczyli starzy drwale. I się sprawdza.

Miałem kilka różnych. Teraz używam do łupania siekierą 1,5 kg ostra mały kąt, długi trzonek + kliny i młot 2,5 kg. Do robienia szczapek 0,75 kg ostra mały kąt średni długi trzonek.

 

Friskas dobra firma ale droga i bez przesady. Mam beznejnejmow. Łupiłem po 8 godzin a i 60 cm średnica buka.Filmiki z YouTube dobre ale drewno trochę przygotowane jak u Pstrowskiego ściana ja też tak potrafię pod film z wybranymi pniakami i przez 5? Minut

 

 

 

Ps

Wagi siekier mogę Ci sprawdzić bo mam na działce. Ale to są te przedziały. Parę próbowałe wag i tak wyszło najlepiej. Nie ma siekiery uniwersalnej.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam X-10 do szczapek

Ja zamówiłem dziś x7 xs, też właśnie do rąbania na zapałki. Oglądałem x10 i ciut duża była dla mnie.

X7 xs jest krótsza o 10cm.

Siekierę Fiskars pierwszy raz kupuję, mam nadzieję, że będzie oki :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbóju a dla mnie właśnie ta x-7 wydała się za lekka :laugh:

Ale może Ci się sprawdzi. Opisz wrażenia jak by co.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zbóju a dla mnie właśnie ta x-7 wydała się za lekka :laugh: Ale może Ci się sprawdzi. Opisz wrażenia jak by co.

Dziś rąbałem na zapałki w komórce i starą siekierę "do zapałek" zmierzyłem "na rękę" i było około 35cm i taką zamówiłem, 0.65g waży :D

Tą zamówiłem  https://allegro.pl/fiskars-siekiera-ciesielska-x7-xs-4-generacja-i6895391849.html

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

X7 jest naprawdę do robienia zapałek

Na rozpałkę mam do rąbania cienkie deseczki lub cienkie drewienka takie 3x4cm mniej więcej. Myślę, że x7 będzie oki :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ten komfort że były akurat na miejscu i obie trzymałem w ręku. I ta 7 wydała mi się "za delikatna", jako ciesielska (tak jak ma w nazwie) może być super. Jak np. pół dnia robi się jakieś podcinki na dachu, ale do rąbania drzewa (na co dzień do pieca) była by chyba za męcząca. Natomiast do samej wędzarni może być ok.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze. Ważna sprawa pniak do rąbania. Ma być duży ciężki i tak do wysokości pachwiny nie napisze j...no buce to lupie na ziemi Ja mam z dębu Oczywiście okazjonalnie porąbiasz prawie wszystkim, ale przy kubikach niuanse robią różnice
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ok. 20 lat opalam dom drewnem. Kocioł Atmos. Rocznie ok 10 m3

Do rąbania dużych ilości używam łuparki hydraulicznej.

Z porąbanych klocków do pozyskania szczap na rozpałkę używam najzwyklejszej siekierki z Kuźni 600 gr. Cięższej nie potrzeba.

Natomiast jak jest potrzeba rozłupania pniaków to Fiskars X11 będzie za mała, no chyba, że mokry buczek, dąbek, z prostego pnia, bez sęków i z wyższych partii pnia.

 

 

zastanawiam się nad kupnem siekierki i jak na razie wytypowałem Fiskarsa x10 albo x11

 

wybrałeś dwie zupełnie różne siekiery o całkowicie rożnym przeznaczeniu. 

Powinieneś określić do czego potrzebujesz tej siekierki. ?

X10 to bardziej uniwersalna siekierka, tak zwana ciesielska, Nia przerąbiesz, ale też i obciosasz jak zajdzie taka potrzeba, zetniesz cienkie drzewko.

X11 to juz siekerka typowa do rozłupywania drewna.

Do rozłupywania małych klocków kupiłbym Fiskarsa, natomiast uniwersalną z Kuźni, czy innego producenta, byle nie chińczyka z Casto za 15 zł.

 

 

Macie jakieś namiary gdzie można kupić jakąś fajną głowice..pewno macie ale chyba za mniej jak 200zł fajnej głowicy nie kupi

 jak chcesz przetrzebić portfel to zerknij np. tu https://www.militaria.pl/szukaj.xml?mode=0&search-clause=siekiera

Edytowane przez witek1965
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Opisz wrażenia jak by co.

 

Fiskars X7-XS jest oki, ale nie jest to taka typowa siekierka do rąbania drewka na rozpałkę jakich do tej pory używałem.

Jest to raczej mała rozłupywareczka. Długość taka sama jak starych moich siekierek, waga też chyba podobna.

Niemniej jednak rąbanie tą małą siekierką jest bardzo łatwe. Siekierka bardzo dobrze wyważona, ręka się nie męczy.

Trochę musiałem poduczyć się rąbania tym sprzęcikiem. Naprawdę lekko wchodzi w drzewo i trzeba uważać coby o palce drugiej ręki nią "nie zahaczyć".

Osobiście polecam :D

 

post-41817-0-89303000-1545594330_thumb.jpg

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest to raczej mała rozłupywareczka.

Po czym to się poznaje?

 Czy chodzi o kąt natarcia ostrza, czy o coś innego?

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.