Skocz do zawartości

Pierwsze NIEUDANE wędzenie


Rekomendowane odpowiedzi

To jednak może warto w pierwszym wpisie Szczepana dodać informację o prawidłowym procesie peklowania. Do 60 strony dyskusji nawet najzawziętszy nowicjusz nie dotrze. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 300
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Plan na jutro mam taki:

(mam tylko 3 sitka do maszynki 8,4 i 2.7)

1. Zmielić I klasę sitko 8mm

2. Zmielić II klasę sitko 4mm

3. Zmielić III klasę sitko 2.7mm

4. Do I-szej klasy dodać przyprawy i wyrobić

5. Dodać II-gą klasę i wyrobić

6. Dodać III-cią klasę i wyrobić do lepkości

7. Nabić w jelita

8. Osadzenie (ociekanie) ok 1,5-2h chcę zrobić w wędzarni z dużym przewiewem. Mam zamontowaną dmuchawę od pieca CO i bardzo mocno dmucha.

9. Osuszanie- ok 45-50st przez ok 1h do uzyskania suchej powierzchni

10. Zwiększenie temp. do 50-55st i puszczenie dymu

11. Jak kolor będzie odpowiedni-mam nadzieję, że w końcu będzie, połowę wsadu wyciągam.

12. Wyciągnięta połowa do parzenia w ok 80st do uzyskania 70st w środku

14. Pozostawiona w wedzarni połowa- zwiększam temp. do 90st do uzyskania w środku 70st.

 

Bardzo proszę o opinie, komentarze, uzupełnienie, wykasowanie lub zmienienie punktów, ktore tego wymagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem, że od dziś definitywnie odrzucamy youtubowy kanał Filmowej Akademii Wędzarniczej Braci.

Jest jeszcze grupa FB i kilka własnych stron naszych SiB-ów w necie :D

 

Nie dajmy się zwariować. Po co walczyć z wiatrakami skoro można prościej. Jeśli ktoś pyta o sposób tworzenia wędliny wg "józka z neta"  to należy go chyba tylko odesłać do owego Józka i kończyć temat.

Setki ludzi obleci internet i jeśli naprawdę zechce robić swojskie wyroby to i tak tu wróci. :thumbsup:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy w necie pierwsi i oni o tym wiedzą. Mało tego, większość z nich zaglądała i zagląda do nas stale, ale nie chce im się dokształcić w kwestiach technologicznych, bo lepiej błyszczeć na YT czy FB nawet posiadając jedynie podstawy wiedzy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmielić I klasę sitko 8mm

Jak chcesz większe kawałki w kiełbasie to wystarczy nóż i pokroić w kostkę, następnie przepuść kilka razy przez maszynkę z samym ślimakiem aby je uplastycznić (lub lekko potraktować tłuczkiem do mięsa ale nie rozbić na schabowe)

Następie mieszasz I i II aż się połączy (nie wiem czy będziesz to robił ręcznie czy masz mieszałkę, jak mieszałką to do czasu aż zobaczysz "ciągnące włoski")

Jak już to będziesz miał dobrze wymieszane dodajesz  III (przyprawy najpierw dobrze/wstępnie wymieszaj z III)

 

 

Osadzenie (ociekanie) ok 1,5-2h chcę zrobić w wędzarni z dużym przewiewem. Mam zamontowaną dmuchawę od pieca CO i bardzo mocno dmucha.

Jak nie masz miejsca w domu to ok, tylko bez rozpalania (dobrze by było je zostawić np. na 2 krzesłach itp a w tym czasie na spokojnie rozgrzać wędzarnię).

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli ktoś pyta o sposób tworzenia wędliny wg "józka z neta"  to należy go chyba tylko odesłać do owego Józka i kończyć temat.

Też tak uważam :thumbsup: 

Proszę nie mieć nam tego za złe, ale wymaganie od nas, abyśmy "studiowali" przepisy, które dały wadliwe wyroby, jest pewną przesadą  :facepalm:  

Jak nie wychodzi wg przepisu - pytać autora.

Na naszym forum jest klasyczna baza, która stanowi ramy dla poprawnych technologicznie i bezpiecznych wyrobów.

Zawsze odpowiadamy na pytania dotyczące receptur W.D., ale nie mamy ani sił, ani środków, aby analizować porażki wynikające ze stosowania przepisów wszystkich "józków z neta"  :D

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz większe kawałki w kiełbasie to wystarczy nóż i pokroić w kostkę, następnie przepuść kilka razy przez maszynkę z samym ślimakiem aby je uplastycznić (lub lekko potraktować tłuczkiem do mięsa ale nie rozbić na schabowe)

Następie mieszasz I i II aż się połączy (nie wiem czy będziesz to robił ręcznie czy masz mieszałkę, jak mieszałką to do czasu aż zobaczysz "ciągnące włoski")

Jak już to będziesz miał dobrze wymieszane dodajesz  III (przyprawy najpierw dobrze/wstępnie wymieszaj z III)

Z tymi większymi kawałkami to nie koniecznie, poprzednio mieliłem na tych sitkach i było ok. W ogóle to na strukturze mniej mi zależy, bardziej właśnie na samym procesie wędzenia..

 

A jeszcze jedno pytanie:

Niektórzy polecają mieszać przyprawy w I, niektórzy w III. Czy to ma jakieś większe znaczenie i czy ma wpływ na końcowy wynik starcia?

[Dodano: 25 maj 2021 - 21:33]

Matusz pamiętaj o swobodnym przepływie dymu ,żebyś nie zakisił wsadu :)

Pamiętać będę ale jak mi to wyjdzie to zobaczymy. Jak ostatnio dymiłem to fajnie z komina dawało więc przepływ raczej był dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przykładałem do tego wagi, do momentu dopóki to się nie powtarzało w przepisach. Od spraw technologicznych są tu mądrzejsi a jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nie chcę pisać głupot, ale nie wiem czy gdzieś nie przeczytałem że dodając przyprawy do I zmniejszasz kleistość (ale teraz to bardziej moja wyobraźnia niż fakt)

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regułą jest ,że przyprawy dodaje się do III wp.,ale nie każda kiełbasa na w składzie III wp.Są też takie kiełbasy gdzie przyprawy dobrze jest dodać przed mieleniem żeby później po mieleniu uniknąć intensywnego mieszania.

Możesz tą kiełbasę parzyć na czas.20 - 25 min w temp.72-75 C

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do I dodałem III, potem dodałem II

Mięso klasy III powinno być na końcu. 

 

post-55133-0-88895000-1622028075_thumb.jpg

[Dodano: 26 maj 2021 - 13:23]

 

 

5. Poskrecałem hehe, kiedyś się nauczę.. 6. Powiesiłem w wędzarni i puściłem nadmuch powietrza

 

Pominąłeś etap osadzania. 

[Dodano: 26 maj 2021 - 13:24]

 

 

8. Po 1,5h puściłem ciepełko, ustawiłem 45stC

po 1,5 h suszenia może być "pancerny" flak 

[Dodano: 26 maj 2021 - 13:28]

 

 

skąd ona wynika itd

To dość proste.  :)  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku pkt. 6 to jest kolegi "osadzanie" w wędzarni.

Kolejności mieszania -skorzystał z rady L.Przemek

 

 

To dość proste. :)

Znaczy wiem ale nie powiem? :D

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku pkt. 6 to jest kolegi "osadzanie" w wędzarni.

Kolejności mieszania -skorzystał z rady L.Przemek

 

To dość proste. :)

 

Znaczy wiem ale nie powiem? :D
Dla mnie to już osuszanie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arkadiusz możesz coś więcej napisać o tej regule, skąd ona wynika itd. ?

 

Reguła jak reguła. Jak zaznaczyłem są odstępstwa, ale nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Moim skromnym zdaniem chodzi o łatwość rozprowadzenia przypraw w mięsie drobno zmielonym. Później dodanie III z przyprawami do reszty mięsa spowoduje bardziej równomierne rozprowadzenia przypraw w całej masie. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla mnie to już osuszanie.

 

 

Po 1,5h puściłem ciepełko, ustawiłem 45stC, komin zostawiłem otwarty.

Osuszanie to pkt 8.


[Dodano: 26 maj 2021 - 13:56]

 

 

Przecież robisz kiełbasy, to powinieneś wiedzieć.

Jak to do mnie i chodzi o te przyprawy, to robię kiełbasy, wiem kiedy dawać ale dlaczego to już nie. Jak wyżej wspomniałem chyba gdzieś/kiedyś przeczytałem że sypiąc przyprawy na I zmniejszymy jej "kleistość" ale równie dobrze może to być chichot mojej podświadomości.

 

Arku łatwiej to mi jest jednak rozprowadzić przyprawy z I niż w tłuszczu.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch kilogramach drobno zmielonego mięsa kolejność wyrabiania ma marginalne znaczenie. Przy większych wstępne wyrobienie klas powoduje pewność, że wszystko jest wyrobione jak należy. Jedynkę i trójkę powinno się zmieszać najpierw, a na końcu dodać dwójkę ze względu na to, że zawarty w niej tłuszcz nie powinien być wyrabiany za długo, bo ulegnie rozbiciu. 

Idę mroczną doliną, złego się nie lękam, bo ze mnie najgorszy sukinsyn w całej dolinie

 

601-167-051 czynne całą dobę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.