Skocz do zawartości

Musztarda


Darino

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Przywołany
:thumbsup:  :clap: Jestes Wielki - naprawde dobra musztarda  :thumbsup:  

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak dokładnie tak jak pisze Wieloś. Trzeba zwracać baczną uwagę na gorczycę i jej jakość, bo byle jaka gorczyca, szczególnie taka w małych paczuszkach, powoduje byle jaki smak sporządzanej musztardy, i tych którzy jeszcze nigdy tego nie robili potrafi skutecznie swym byle jakim smakiem zniechęcić do dalszych działań. Dobra jakościowo gorczyca to podstawa sukcesu, bo dodatki można sobie później dowolnie konfigurować i eksperymentować z różnymi smakami i posmakami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Swego czasu robiłem bazową musztardę w oparciu o przepis z internetu.
W odróżnieniu od tych z tego tematu gorczyca była najpierw moczona w mieszance wody i octu/ów, a dopero poźniej mielona - blendowana.
Taki sposób moim zdaniem upraszcza trochę proces ze względu na pominięcie dokładnego przygotowania mączki z gorczycy.
Powstaje fajna baza to wariacji na temat :)

Takie moje uwagi na szybko. Postaram się wygrzebać przepis na którym bazowałem.

PS. Ostrość zmniejszałem prażąc część ziaren. Dodam, że czas też robi dobrą robotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

gorczyca była najpierw moczona w mieszance wody i octu/ów, a dopero poźniej mielona - blendowana. Taki sposób moim zdaniem upraszcza trochę proces ze względu na pominięcie dokładnego przygotowania mączki z gorczycy.

Bardzo cenna podpowiedź  :thumbsup: 

Dziękuję w swoim i innych musztardorobów imieniu :D  

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtas podjedzie na targowisko, do sklepu gdzie handluje z wora zdrowa żywnością itp. U mnie mają praktycznie wszystko nawet jakieś nasiona o których tylko słyszałem typu babka itp. Brzeg małe miasto to tym bardziej znajdziesz w Szczecinie. A jak nie to allegro jak kolega pisze. W sklepie torebki drogo wyjdą.
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy blendowaniu tego układu uważajcie, aby nie przegrzać - ja tak zrobiłem i goryczka się wybija w smaku... :facepalm:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio trafiłem na gorczycę z Indi, i nie dało się tego zjeść, chodzi o musztardę. Był jakiś posmak chemii, nie wiem jak to nazwać. Była tania i kupiłem na próbę, więcej nie kupię. Dzisiaj zrobiłem z gorczycy rosyjskiej i po pierwszej próbie jest ok :)
wieloś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem musztardę według Elektry i jak dla mnie miała za bardzo miodowy posmak .  Żona kupiła papryki czereśniowe konserwowe - ostre jak cholera , a zawartość ich to minimalna ilość miąższu , za to sporo nasion i twarda skórka . Dodałem kilka sztuk z nasionami i potraktowałem blenderem . 

 

To jest to co tygryski lubią . Koledzy w pracy proszą o więcej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Henio, Bo to taka swiateczna ma byc do szynki ...a tak apropo to nie bylaby taka gdybys whisky dodal a nie wypil sam :tongue:  :D  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten dodatek miodu stosuje się zupełnie dowolnie, nie tylko gatunkowo, ale i proporcjonalnie również, ja tak przynajmniej czynię :D. Nie mniej ostatnio trafiła mi się taka "piekielna" gorczyca, że praktycznie w nierozrobionej (nie osłabionej) wersji, jest tylko dla tygrysków, o których wspomina Henio  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

whisky dodal a nie wypil sam

 

Najpierw sprawdziłem czy whiski nie przeszła szkłem , po dokładnym sprawdzeniu zostałe jeszcze dwie łyżki whiski i poszła do musztardy .

Miód mam brazylyljski ze starych zapasów .

Gorczyca była niestety z małych opakowań i tu tkwi brak odpowiedniej ostrości o jakiej myślałem .

 

Będę trenował dalej z musztardą - nowa butelka jasia wędrowniczka czeka w barku :D  :facepalm:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie przeszła szkłem
Nastepnym razem musimy to zrobić komisyjnie   ;)  :D  :thumbsup:

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Twonk, jak za ostra to albo mniej ciemnej gorczycy , albo krocej mixowac zeby wiekszosc ciemnej zostala w calosci , dluzej jak postoi to raczej na ostrosci nie straci smak natomiast ogolnie bedzie glebszy . zeby troche zlagodzic mozesz dac troche slodkiej smietanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dluzej jak postoi to raczej na ostrosci nie straci

 

Oczywiście że straci

Czas przechowywania wpływa na ostrość. Czym dłużej tym słabsza

Można osłabić poprzez prażenie na suchej patelni (2 - 4 min, aż zaczną strzelać) ziaren, lekko zmienia smak

Osłabić musztardę można tez poprze dłuższa obróbkę cieplną - czym dłużej tym słabsza

Osłabić ostrość można tez poprzez dodawanie rożnych składników. Wspomniana śmietana, ale również cukier, miód, żurawina, słodka papryka, suszone pomidory, kapusta lub ogórki kiszone, jabłko

Nie dodawać czarnej gorczycy.

Stosować Polską gorczyce zamiast Indyjskiej

Zmielenie i długie przechowywanie mączki gorczycowej 

Zeszłoroczne ziarno jest słabsze od tegorocznego zbioru - czyli czas przechowywania ziarna.

 

To po krotce parę czynników wpływających na ostrość musztardy

 

żeby podbić ostrość, robimy dokładnie odwrotnie

Obróbka tylko na zimno, 

spożywanie zaraz po zrobieniu

Dodajemy ostrej wędzonej papryki, czosnek, pieprz, świeży chrzan

No i oczywiście czarna Indyjska gorczyca - uwaga jej nadmierne spożywanie jest szkodliwe dla zdrowia

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TOSHIBA, w tym wypadku chodzilo o konkretna  musztarde z mojego przepisu , robiona po szwedzku , mam jeszcze troche ze swiat i nie czuje zeby byla slabsza . stoi caly czas zamknieta  i w lodowce.

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko podlega utlenianiu.

Weźmy np przyprawy zmielone i zapakowane.

Teoretycznie wszystko szczelne itd. ale z czasem jednak słabsze.

Dodatkowo czas to pojecie względne.

W Twoim przypadku musztarda "od Świąt" (mam nadzieje ze chodzi o Święta Bożego Narodzenia 2018 ) to żaden długi czas dla musztardy zamkniętej w lodowce.

Jakaś utrata ostrości na pewno nastąpiła bo tego nie da się uniknąć, ale na tyle niewielka ze nie wyczuwasz jej jeszcze

Poza tym ostrość to kolejne pojecie względne tak jak i różnica w ostrości.

Nie zrozum mnie źle, ja nic nie mam do Twojej musztardy, podałem tylko ogólne zmienne wpływające na ostrość lub jej brak.

Od dziecka bylem i jestem fanem musztardy, jak jej nie było na stole potrafiłem przerwać jedzenie, wstać od stołu i pójść do sklepu  :facepalm:

Do Dijon, nie mam daleko, często tam jestem wiec trochę podpatrzyłem na tamtejszych warsztatach przy-produkcyjnych  :)

 

PS

Niewielki czas odgrywa wielka role przy innym ostrym dodatku.

Jest nim wasabi. Tarcie i spożywanie powinno się odbyć do 15 min, dlatego trze się to przy stole podczas jedzenia

To wasabi sprzedawane w Europie to zwykły dziki chrzan z farbką z dodatkiem liści wasabi

Sama cena już sugeruje ze coś nie tak

Prawdziwe wasabi kosztuje 

Przykład 

post-40314-0-28610500-1551703287_thumb.jpg

Miałem okazje spożywać prawdziwe wasbi świeżo starte i nie potrzeba eksperta żeby taaaką  różnice wyczuć  :laugh: normalnie ogień z d...y o czasowym bezdechu nie wspomnę 

Edytowane przez TOSHIBA

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TOSHIBA, w tym wypadku chodzilo o konkretna  musztarde z mojego przepisu , robiona po szwedzku , mam jeszcze troche ze swiat i nie czuje zeby byla slabsza . stoi caly czas zamknieta  i w lodowce.

 

Dokładnie jak pisze Electra, ja też jeszcze mam "Świąteczną", dokonałem próby smakowej przed chwilą, i  jest taka jaką najbardziej lubi Henio i inne Tygryski :D , mówiąc krótko, bez (rozcieńczenia) trudno jadalna :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TOSHIBA, zgadzam sie ostrosc roznie odczuwamy , moj TZ jak i ja lubimy ostre jedzenie , mnie zazwyczaj pali tylko na starcie ..mojego  TZ na "finiszu "..wiadomo ze nawet ocet jak juz otwarty to tez juz moc nie taka sama  to  samo  z % .

MOja musztarda byla w 2 sloikach jeden sie zostal i nie byl otwieranyi moze dla tego nie czuje roznicy  teoretycznie to piwinna stracic na mocy jak chrzan ocet czy %..

Tz jak otwiera butelke z whisky to mowi ze trzeba szybko oproznic bo straci na smaku :)  :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.