Skocz do zawartości

Kalabryjskie Salami


redzed

Rekomendowane odpowiedzi

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/db951f01-99d7-4d81-8952-8f4f8f8921dc_zpsquzihndp.jpg

 

Salame Calabrese

Przepis na 1 kg.

 

Surowiec

820g wieprz. kl. I (w moim przypadku z polędwicy i łopatki)

180g twardego tłuszczu

 

Przyprawy

22,5g soli morskiej*

2,5g soli peklującej Nr.2 (6,25% azotyn sodu, 4,0% azotan sodu, 89,75% soli). *

2g czosnku

2g pieprzu białego

2g anyżu

2g słodkiej papryki węgierskiej

3g kalabryjskiego peperoncino

3g glukozy w proszku

0,5g izoaskorbinianu

25ml wino, czerwone wytrawne

Kultura starterowa Chr Hansen SafePro B-LC 007.  Z kultur firmy Clerici Sacco, najlepiej stosować Lyocarni SBM-52, SBL-48

Osłonki białkowe 60mm.

 

*Sól i sól peklująca Nr2 można zastąpić 25g polska solą peklującą, ale azotan (saletra) polepsza smak kiełbas dojrzewających.

 

Sposób przygotowania

1. Mięso i słoninę pokroić w kostkę 3-4cm i peklować 48h (sól, peklosól, glukoza)

2. Przed mieleniem włożyć do zamrażalki na 2-3h.  Najlepiej słoninę kompletnie zamrozić a mięso do połowy. 

3. Odżywić kulturę starterową w malej ilości wody destylowanej ze szczyptą glukozy.

4. Mięso i tłuszcz razem przepuścić przez sitko 6mm

5. Dodać przyprawy, kulturę i dobrze wymieszać, ale uważając ażeby tłuszcz nie zmiękł oblepil mięso.

7. Napełnić osłonki i poprzebijać igłą. 

8. Następnie fermentować 36-48h w temp 20C, 95% wilgotności, do spadku pH do ok. 5,2. pH poniżej 5 powoduje kwaśny smak i nie pozwala kulturom Staphylococcus działać optymalnie

9. Zaszczepić pleśnią P. nalgiovense

10. Dojrzewać ok 6 tygodni w temp 12-13C i 80% wilgotności, aż kiełbasa osiągnie wydajność 65%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

:clap: Ja w sobotę zabieram się też za salami. :)

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis ciekawy ale mam pytania.

Gdzie w warunkach domowych trzymać wędlinę, aby uzyskać takie wartości wilgotności?

 

 

 Następnie fermentować 36-48h w temp 20C, 95% wilgotności,

 

 

 

Dojrzewać ok 6 tygodni w temp 12-13C i 80% wilgotności,

 

 

 

Jak, czym skontrolować pH?

 

do spadku pH do ok. 5,2.

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w warunkach domowych trzymać wędlinę, aby uzyskać takie wartości wilgotności?

 

Nie masz szans.Ja mam przerobioną chłodnię z dwoma sterownikami.Jeden wilgotności podłączony do nawilżacza a drugi temperaturowy. 

 

 

 

Jak, czym skontrolować pH?

 

Pehametrem, ale jak będziesz robił i używał tych samych kultur i przestrzegał procesu to możesz to robić bez użycia przyrządu .Jak zrobisz pierwszą to będziesz wiedział czy za kwaśna czy nie i już później pójdzie.Papierki się nie sprawdzają.Próbowałem i kicha.Chętnie sam zobaczę jakiego używa Redzed.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kiepska wiadomość..... myślałem o łazience, ale tam pewnie góra 60-70%. 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie w warunkach domowych trzymać wędlinę, aby uzyskać takie wartości wilgotności?  

Podwieszam wędlinę w wiadrze z wodą na dnie.

Codziennie przewieszam wędlinę "do góry nogami".

Trzymam to w garażu, gdzie są odpowiednie temperatury. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł.

Może zamiast wiadra, użyję prostokątnej beczki plastikowej z obciętą górą.

Koło kaloryfera będzie ciepło, a dzięki wodzie wilgotno.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nakryj to namiotem np, foliowym. Coby wilgoć i temp nie rozeszły się po pomieszczeniu.

Edytowane przez krzysio59

Ja już nic nie muszę.

Piwo posiada wartości odżywcze,podczas gdy żywność nie ma żadnych wartości piwnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko nakryj to namiotem np, foliowym. Coby wilgoć i temp nie rozeszły się po pomieszczeniu.

Raczej nie.

Wędliny dojrzewające wymagają świeżego powietrza. W przeciwnym razie pleśnieją.

Dlatego odwracam je codziennie aby wyrównały się warunki wilgotnościowo-temperaturowe i wędlinki się przewietrzyły.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będzie beczka z dziurami po bokach. :)

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przepis ciekawy ale mam pytania.

Gdzie w warunkach domowych trzymać wędlinę, aby uzyskać takie wartości wilgotności?

 

 

 Następnie fermentować 36-48h w temp 20C, 95% wilgotności,

 Żaden problem fermentować w danych warunkach.  Ja używam lodówkę turystyczną w którą wkładam pojemnik z wodą.  Temp. 20C, to niepotrzebny grzejnik, ale jak chce podnieść temp., wkładam mały rondelek elektryczny z wodą, i podłączam do kontroli temperatury.  Bardzo ważne w tym etapie trzymać wysoką wilgotność ażeby osłonka nie podeschła.  Fotki ponizej.

 

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/P1140541_zps9hrq3qyf.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/P1140554_zpsthi4ych3.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/P1140547_zpskpfdz0nk.jpg

 

 

Dojrzewać ok 6 tygodni w temp 12-13C i 80% wilgotności,

Ja dojrzewam w komorze przerobionej z lodówki "frost free".  Działa na osobnej kontroli temp i wilgotności.  Wilgotność z chłodnej pary z odwilżacza.  Wentylacja dziala 5minut, co trzy godziny. 

Kontrola wilgotności i temperatury:

http://www.auberins.com/index.php?main_page=product_info&products_id=377

Odwilżacz:

https://www.walmart.com/ip/Crane-Drop-Ultrasonic-Cool-Mist-Humidifier/10750083

 

 

 

Jak, czym skontrolować pH?

 

do spadku pH do ok. 5,2.

Mam dokładny pehametr. :)

Produkowany w Taiwanie, ale kupilem tutaj:

http://www.top-messtechnik.com/jtlshop/PH-Measuring-Instrument-Tester-Meter-Sausage-Cheese-Cocktails-Juice-Beer-Wine-Sourdough-Bakery/Pastries-P16

http://img.photobucket.com/albums/v310/KMG99/1-Hobby%20Shots/P1140642_zpswfcjaxrs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam, jest to mój pierwszy wpis choć wędliny robię od dwóch lat podglądając co najlepszych . Jeżeli popełnię jakieś błędy to z góry przepraszam.Wczoraj zrobiłem salami na podstawie tego przepisu w połączeniu z przepisem na soppressartę.Na razie dojrzewa w pierwszym etapie 88% wilgotności i 22 stopnie temperatury. A teraz podam zawartość batonów. Zrobiłem z następujących rodzajów mięs: indycze z podudzi, karczek , łopatka ,wołowe, słonina . Łącznie 8.2 kg : 1 gat. 2.65, 2 gat 3.75, wołowe 0,8 słonina 0.5 i słonina wędzona 0,5 . Peklosoli 180g i 20 g soli himalajskiej do słoniny.

 

Przyprawy:

Czosnek 25 g

Biały pieprz 17 g

Papryka wędzona słodka 17 g

Papryka wędzona ostra 24 g

Glukoza 20 g

Askorbian 4 g

Nasiona kopru włoskiego 10 g ml

Gałka muszkatołowa 8 g

Cukier demerada 20 g

Wino czerwone wytrawne ( prawie) 200 ml.

Kultury SBL-48 2 g

Batony w oslonkach białkowych 55 mm

I teraz mam pytanie czy po wstępnym dojrzewaniu natrzeć batony serem z białą pleśnią ? A może coś innego? Redzed jesteś moim mistrzem pozwól się dalej uczyć.

Andrzej z Łodzi.

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to mój pierwszy wpis
:thumbsup:  :clap: ale woda od razu głęboka :D  :thumbsup:  :clap:  podaj jakieś fotki

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na razie dojrzewa w pierwszym etapie 88% wilgotności i 22 stopnie temperatury.

 

Moim zdaniem fermentuje. :)

 

 

 

I teraz mam pytanie czy po wstępnym dojrzewaniu natrzeć batony serem z białą pleśnią
 

 

Można, ale Krzysiek wypowie się bardziej fachowo.Ja swoje natarłem skórą z salami z naturalną pleśnią a serek Camembert  leży otwarty w dojrzewalni

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Andrzej. Przeglądając przyprawy, dawki wyglądają OK, oprócz tego cukru Demerara.  Jest to cukier w gruby ziarnkach, który nie bardzo nadaje się do kiełbas fermentujących.  Najlepiej stosować cukier w proszku, łatwiej spożywany przez bakterie.  Co do pleśni, możesz zaszczepić  sposobem jakim sugerujesz  albo poobrzynać pleśń z sera, namoczyć w wodzie destylowanej (lub gotowanej i schłodzonej) i opryskać albo zanurzyć w płynie batony.

 

Ale to nie wszystko.  Mam wielkie obawy o stosowaniu mięs z indyka i kaczki.  Naprawdę nie ma tradycji kiełbas surowo dojrzewających z drobiu.  Mięso z drobiu zawiera więcej wody i ma wyższe pH (mniej kwasu).  Wysoka aktywność wody i wysokie pH wymagają inne sposoby dojrzewania jak wieprzowina.  Kultura  SBL 48 działa za po mało żeby szybko obniżyć pH, a 4g/kg cukru za mało by spadło do 4,6 albo niżej.   Masz także za mało soli, 2,5% to minimalna dawka jak robimy cos w optymalnych warunkach.  Jest to mięso surowe, i podchodzimy to niego podobnie jak  do innych dan z drobiu.  Masz bardzo wysokie szanse ze mięso zawiera patogeny tak jak Campylobacter jejuni  i Salmonella,  i nawet Escherichia coli,  i Listeria monocytogenes.  Osobiscie bym nie ryzykował.  Radziłbym obróbkę cieplną a nie dalszego dojrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Andrzej. Przeglądając przyprawy, dawki wyglądają OK, oprócz tego cukru Demerara. Jest to cukier w gruby ziarnkach, który nie bardzo nadaje się do kiełbas fermentujących. Najlepiej stosować cukier w proszku, łatwiej spożywany przez bakterie. Co do pleśni, możesz zaszczepić sposobem jakim sugerujesz albo poobrzynać pleśń z sera, namoczyć w wodzie destylowanej (lub gotowanej i schłodzonej) i opryskać albo zanurzyć w płynie batony.

 

Ale to nie wszystko. Mam wielkie obawy o stosowaniu mięs z indyka i kaczki. Naprawdę nie ma tradycji kiełbas surowo dojrzewających z drobiu. Mięso z drobiu zawiera więcej wody i ma wyższe pH (mniej kwasu). Wysoka aktywność wody i wysokie pH wymagają inne sposoby dojrzewania jak wieprzowina. Kultura SBL 48 działa za po mało żeby szybko obniżyć pH, a 4g/kg cukru za mało by spadło do 4,6 albo niżej. Masz także za mało soli, 2,5% to minimalna dawka jak robimy cos w optymalnych warunkach. Jest to mięso surowe, i podchodzimy to niego podobnie jak do innych dan z drobiu. Masz bardzo wysokie szanse ze mięso zawiera patogeny tak jak Campylobacter jejuni i Salmonella, i nawet Escherichia coli, i Listeria monocytogenes. Osobiscie bym nie ryzykował. Radziłbym obróbkę cieplną a nie dalszego dojrzewania.

Witam, Redzed bardzo dziękuje za odpowiedź i pomoc. Chociaż mam dylemat co robić? Szkoda było by wszystko wywalić. I jak to sprawdzić. Organoleptycznie , nie wiem. Czy jest jakiś sposób by sprawdzić czy bezpieczne można to zjadać. Ostatnio robiłem capicole i dojrzewała w tych samych warunkach co teraz batony salami i wyszła bardzo smaczna, ale bardzo wziąłem sobie twoje słowa do serca i nie będę ryzykował. Jutro biorę batony na działkę i wędzę a potem sparzę ( jak długo? 40- 50 minut). Mam taki plan aby jeden baton zostawić i zobaczyć co wyjdzie, ałe jak potem sprawdzić jadalność .post-75361-1485613803,1724_thumb.jpgpost-75361-1485613816,3923_thumb.jpgpost-75361-1485613822,133_thumb.jpgpost-75361-1485613826,7419_thumb.jpg

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wędzę a potem sparzę ( jak długo? 40- 50 minut).

Do osiągnięcia wewnątrz temperatury 70-72 °C. będziesz mial "Salami Cotto". :)

Dzięki, a jak myślisz czy zostawić choć jeden aby sprawdzić? No właśnie , ałe jak?

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dzięki, a jak myślisz czy zostawić choć jeden aby sprawdzić? No właśnie , ałe jak?

 

Ja bym nie zostawiał.Salami surowe z drobiu to duże ryzyko. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki, a jak myślisz czy zostawić choć jeden aby sprawdzić? No właśnie , ałe jak?

Ja bym nie zostawiał.Salami surowe z drobiu to duże ryzyko.

Witam, mięsa z indyka jest około 1 kg , czy myślisz że go nie powinno być wcale? Bardzo dziękuję za zainteresowanie moimi wyrobami. Andrzej

 

Wysłane z mojego Lenovo TAB S8-50L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.