Skocz do zawartości

Szukam przepisu (temat dotyczy całego forum)


m.

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki I koledzy.

Szukałem w temacie Dziczyzna przepisu i tak naprawdę nie znalazłem dokładnie tego co potrzebuję, mianowicie przepisu na kiełbasę a'la krakowską lub a'la szynkowa z dzika i sarny.

Znajomy myśliwy chce żeby mu zrobić taką właśnie kiełbasę z powierzonego mięsa. Szczerze powiedziawszy nawet nie wiem jakie klasy mięsa przywiezie, wiem tylko że jest to wytrybowane i zamrożone (Ok 10 kg).

Gdyby ktoś z Was miał jakiś przepis na taką kiełbasę to byłbym wdzięczny. Ewentualnie jakieś konkretne wskazówki bo nigdy dziczyzny nie przerabiałem, a gdzieś przeczytałem że wedzenie i parzenie trzeba przeprowadzić trochę inaczej niż wyroby wieprzowe.

Narazie natknąłem się tylko na a'la żywiecką.

Na pewno będę jeszcze studiował forum w tym zakresie ale jakby ktoś coś podpowiedział to było by super

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13639-wyroby-z-dziczyzny-pawła/?p=617905

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 545
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Szukam przepisu na niemieckiego wursta

 

 

Próbowałeś kolego poszukać na niemieckich stronach?

Np. tu : https://charcuteria.de/rezepte/weisswurst-selber-machen/

Edytowane przez witt

Przywileje kilku ludzi nie czynią ogólnego prawa.- Wincenty Kadłubek

 

Dokarmianie forumowego prosiaczka za FREE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Natrafiłem na tym forum wzmianki o dowędzaniu po sparzeniu... Bardzo mnie to zainteresowało bo bardzo lubię smak dymu do tego stopnia że nawet jak parzę mięsa to robię to w worku próżniowym.

Niestety nigdzie zbytnio nie znalazłem opisu jakie są tego wady i zalety.

Poza kurczakiem a La dziadek to nie znalazłem nic poza wzmiankami typu zwiększa trwałość itp.

Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie, szczególnie chodzi o krakowską i schabu.

Pozdrawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwędza się ponownie kiełbasy po parzeniu po 12 h.Dym ciepły do 30 - 32 C 8-12 h.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nigdzie zbytnio nie znalazłem opisu jakie są tego wady i zalety.

Kiełbasa z dzika w stylu Żywieckiej, podwędzana zimnym dymem.

Po parzeniu sous vide należy powierzchnię kiełbasy wytrzeć papierowym ręcznikiem z mgiełki tłuszczowej.

Osobiście nie trzymam się wymogu powtórnego wędzenia po 12h. Czasami robię to po kilku dniach i jest dobrze :D

Powtórne wędzenie pogłębia aromat wędzenia i znakomicie konserwuje kiełbasę. Wędzenie zabija ew. zarodniki pleśni.

Smak kiełbasy robi się inny, wg mnie lepszy.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa,moim skromnym zdaniem podwędzanie po podsuszaniu mija się z celem. Podsuszanie tworzy suchą skórkę,która utrudnia penetrację dymu do środka kiełbasy.Dlatego powtórne wędzenie po 12h od obróbki termicznej jest polecane w przepisach branżowych. Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

podwędzanie po podsuszaniu mija się z celem

W niektórych przepisach (branżowych  :laugh: ) występuje nawet trzecie podwędzanie. 

Znajdź w "16".

Z mojej praktyki wynika, że drugie podwędzanie zimnym dymem, nawet po kilku dniach, daje bardzo dobry efekt.

Nie zawsze są warunki do zachowania zasady 12h.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych przepisach (branżowych  ) występuje nawet trzecie podwędzanie.

Owszem, ale służy jedynie odświeżeniu powierzchni a nie dodatkowemu nasyceniem dymem :tongue: . Przy suchej myśliwskiej, jałowcowej itd przy trzecim wędzeniu ok. 2-3 h w temp.30 C po utracie ok.30-40% żaden dym do środka nie przeniknie. 

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podpytam. Najpierw problem

-kisze buraki czerwone na barszcz wigilijny i co i... Wychodzi Wspaniały sok buraczany słodki z przyprawami. Robię to w daczy woda górska miękka z żelazem. Filtry wyłapuja żelazo ale do poziomu 10 mikronów. Nie mam na miejscu kopru więc go nie dodałem. Dodałem trochę soku z kiszonych ogórków, temperatura ca. 12 stopni koszenia. Gdy robię na Opolszczyźnie zawsze wychodzi bez pudła. Woda jest twarda ma wapń no w ilościach dopuszczalnych. Fakt że zawsze daje koper. Kiedyś ktoś mi powiedział że on jest gwarantem sukcesu jako nośnik grzybów? bakterii? Miejscowi w górach których częstuje czy daje kiszonki mówią że są the Best ale te zrobione na Opolszczyźnie. W górach też mi wychodził (rzadko tu robię ale jednak) im nie to nie jest to

I teraz pytanie. Swego czasu Maxwell zamieścił materiały z których wynikało że w przypadku braku wapnia w wodzie skutkuje złym ukiszeniem. Nie mogę go znaleźć tam były podane też sposoby przeciwdziałania. Swego czasu również Bagno mapisał iż nie ukisi się jednorodne warzywa. Mi się kiszą fakt że z przyprawami które są nośnikiem grzybów? bakterii?

Teraz do tych buraków dadałem koper+sok z ogórków. Zobaczymy co wyjdzie. Zaznaczę ze każda kiszona w Brzegu wychodzi bez" pudła". Różnica jest tylko woda i brak kopru. Co o tym sądzicie. Czy to woda? Czy brak kopru? Resztę składowych jest taka sama. Czy buraki z marketu spryskane środkiem przeciw... i się nie ukiszą (dopuszczam tą wersję też, np nie szukaj drożdży w rodzynkach marketowych bo są siarowane i ich nie znajdziesz jako starter do wina ). Sorry że wpis z poziomu praktyka bez podstaw naukowych.

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, ja kiszę buraki non stop cały rok. Zimą, żeby dobrze wystartowały (jak kiszony sok potrzebuje w miarę szybko) to dodaję małą łyżeczkę cukru i trzymam 2 dni w kuchni (temperatura 21-22 st. C). Później ewentualnie przenoszę do garażu (11 do 12 st. C).

 

Wodę daję przefiltrowaną filtrem brita. Przyprawy - tylko sól, czosnek, ziele angielskie i parę liści laurowych (jako przyspieszacza). Czasami doleję pół szklanki kiszonego soku z poprzedniego kiszenia.

Lubię sobie wędzić 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie wiem czy dobrze, ale napiszę tutaj.

Znalazłem przepis na kiełbasę/metkę cebulową o takim składzie:

 

Przepis:

50% łopatki wieprzowej

50% boczek wieprzowy

 

Przyprawy na1 kg:

26g soli peklującej

5g pieprzu

1g imbiru

1,5 g gałki muszkatołowej

1g kultur starterowych

15g cebuli w proszku

6g dekstrozy

Moje pytanie jest takie.

Jakie kultury starterowe zastosować?

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kultury starterowe tzw. szybko ukwaszające.

Czyli jakie ?

 

PS.

Proces dojrzewania tej kiełbasy ma wyglądać tak:

- 3 godz. temp. pkojowa

- 48 godz. w lodówce

Edytowane przez Todek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o udziec czy piersi? czy wędzoną czy w inny sposób przygotowaną ? Bo jak wiesz ta szynka z indyka to raczej na rosół :D

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.